Ես դիմեցի Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանին՝ պահեստազորայինների եռամսյա հավաքի վայր այցելելու թույլտվություն ստանալու խնդրանքով, սակայն ինձ մերժեցին՝ բացատրելով, որ իբր անձնակազմն ընտելանալու եւ հարմարվելու փուլում է։ Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանը։
Պատգամավորն այս փաստարկն անվանեց արհեստական, քանի որ ՊՆ պարզաբանման շարունակության մեջ նշվում է, որ անձնակազմի մի մասը հերթապահության մեջ է գտնվում։ Այսինքն՝ մի բացատրությունը հակասում է մյուսին, քանի որ քանի դեռ մարդը պատրաստ չէ, նրան հերթապահության մեջ ներգրավելը վտանգավոր է։
«Ես եւ Տիգրան Աբրահամյանը մի քանի անգամ դիմել ենք մարտական դիրքեր այցելելու եւ առաջնագծում ծառայության պայմաններին ծանոթանալու խնդրանքով, սակայն մեզ ամեն անգամ մերժել են։ Պաշտպանության նախարարությունը ձգտում է նրան, որ մենք չիմանանք գործերի իրական դրության մասին։ Ավելի վաղ՝ հավաքների մեկնարկից առաջ, հաշվի առնելով, որ որդիս նույնպես ծանուցագիր է ստացել եւ գտնվում է անազատության մեջ, ես զորակոչի հայտ եմ ներկայացրել։ Կոնկրետ պնդել եմ, որ հաշվի չառնեն այն փաստը, որ ես պատգամավոր եմ։ Բայց ինձ, այնուամենայնիվ, մերժել են՝ այն հիմքով, որ ես պատգամավոր եմ»,- հավելեց նա։
Այս հավաքներն ունեն իրենց առանձնահատկությունները, քանի որ նախորդել են քաղաքական հայացքներից ելնելով մարդկանց հավաքներ կազմակերպելու կոչին ընտրովի մոտեցման մասին Փաշինյանի համախոհ Անդրանիկ Քոչարյանի հայտարարությանը։
Մանուկյանը հայտնեց, որ հավաքներին զորակոչվածների կարեւոր մասն ընդդիմադիր հայացքներ ունեցող անձինք են։ «Բացի այդ, տեղեկություն կա, որ մարդիկ հավաքների են կանչվել ոչ թե ՊՆ ցուցակների հիման վրա, այլ իրավապահ մարմինների ցուցակների հիման վրա։ Սա խայտառակություն է»,- հայտարարեց Մանուկյանը։
Պատգամավորը հիշեցրեց, որ այժմյան հավաքների ընթացքում ողբերգական իրադարձություններ են գրանցվել, այդ թվում՝ զինակոչիկների մահ։

Я обратился к министру обороны Армении Сурену Папикяну с просьбой получить разрешение посетить место проведения трехмесячного сбора резервистов, но мне отказали, сославшись на то, что якобы личный состав находится на стадии привыкания и осваивания. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил депутат от блока «Армения» Гегам Манукян.
Депутат назвал этот довод искусственным, поскольку в продолжении объяснения МО говорится, что часть личного состава находится на дежурстве. То есть одно объяснение противоречит другому, поскольку пока человек не готов, привлекать его к дежурству опасно.
«Я и Тигран Абрамян не раз обращались с просьбой посетить боевые позиции и ознакомиться с условиями службы не передовой, но нам каждый раз отказывали. Минобороны стремится к тому, чтобы мы не узнали о реальном положении дел. Ранее, перед началом сборов, учитывая, что мой сын тоже получил повестку и находится в неволе, я подал заявку о призыве. Я специально настоял не учитывать тот факт, что я депутат. Но мне все равно отказали на том основании, что я депутат», – добавил он.
Эти сборы имеют свои особенности, поскольку предшествовали заявлению соратника Пашиняна Андарника Кочаряна об избирательном подходе к призыву к сборам людей исходя из их политических взглядов.
Оппозиционер сообщил, что важная часть призванных на сборы – лица с оппозиционными взглядами. «Кроме того, есть информация, что люди были призваны на сборы не на основе списков Минобороны, а на основе списков правоохранительных органов. Это позор», – констатировал Манукян.
Депутат напомнил, что во время нынешних сборов зафиксированы трагические события, в том числе гибель призывников.