Ես դիմեցի Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանին՝ պահեստազորայինների եռամսյա հավաքի վայր այցելելու թույլտվություն ստանալու խնդրանքով, սակայն ինձ մերժեցին՝ բացատրելով, որ իբր անձնակազմն ընտելանալու եւ հարմարվելու փուլում է։ Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանը։
Պատգամավորն այս փաստարկն անվանեց արհեստական, քանի որ ՊՆ պարզաբանման շարունակության մեջ նշվում է, որ անձնակազմի մի մասը հերթապահության մեջ է գտնվում։ Այսինքն՝ մի բացատրությունը հակասում է մյուսին, քանի որ քանի դեռ մարդը պատրաստ չէ, նրան հերթապահության մեջ ներգրավելը վտանգավոր է։
«Ես եւ Տիգրան Աբրահամյանը մի քանի անգամ դիմել ենք մարտական դիրքեր այցելելու եւ առաջնագծում ծառայության պայմաններին ծանոթանալու խնդրանքով, սակայն մեզ ամեն անգամ մերժել են։ Պաշտպանության նախարարությունը ձգտում է նրան, որ մենք չիմանանք գործերի իրական դրության մասին։ Ավելի վաղ՝ հավաքների մեկնարկից առաջ, հաշվի առնելով, որ որդիս նույնպես ծանուցագիր է ստացել եւ գտնվում է անազատության մեջ, ես զորակոչի հայտ եմ ներկայացրել։ Կոնկրետ պնդել եմ, որ հաշվի չառնեն այն փաստը, որ ես պատգամավոր եմ։ Բայց ինձ, այնուամենայնիվ, մերժել են՝ այն հիմքով, որ ես պատգամավոր եմ»,- հավելեց նա։
Այս հավաքներն ունեն իրենց առանձնահատկությունները, քանի որ նախորդել են քաղաքական հայացքներից ելնելով մարդկանց հավաքներ կազմակերպելու կոչին ընտրովի մոտեցման մասին Փաշինյանի համախոհ Անդրանիկ Քոչարյանի հայտարարությանը։
Մանուկյանը հայտնեց, որ հավաքներին զորակոչվածների կարեւոր մասն ընդդիմադիր հայացքներ ունեցող անձինք են։ «Բացի այդ, տեղեկություն կա, որ մարդիկ հավաքների են կանչվել ոչ թե ՊՆ ցուցակների հիման վրա, այլ իրավապահ մարմինների ցուցակների հիման վրա։ Սա խայտառակություն է»,- հայտարարեց Մանուկյանը։
Պատգամավորը հիշեցրեց, որ այժմյան հավաքների ընթացքում ողբերգական իրադարձություններ են գրանցվել, այդ թվում՝ զինակոչիկների մահ։

I asked Armenian Defense Minister Suren Papikyan for permission to visit the site of the reserve's three-month gathering, but I was refused, alleging that the personnel is in the process of getting used to it, 'Armenia' bloc MP Gegham Manukyan told NEWS.am.
Manukyan described this argument as artificial, because the Defense Ministry's explanation says that some soldiers are on duty. That is, one explanation contradicts the other, because as long as a person is not ready, it is dangerous to involve him in duty.
"Tigran Abrahamyan and I have more than once asked to visit combat positions and get acquainted with the conditions of service at the frontline, but we have been refused every time. The Defense Ministry seeks to ensure that we do not learn about the real state of affairs. Earlier, before the training camp started, considering that my son had also received a summons and was in captivity, I applied for enlistment. I specifically insisted not to take into account the fact that I am a deputy. But I was still denied on the grounds that I am a deputy," he added.
These gatherings have peculiarities, because they preceded the statement of Pashinyan's associate Andarnik Kocharyan about the selective approach to calling people to gatherings based on their political views.
The oppositionist said that an important part of those called to the assemblies were people with opposition views. "In addition, there is information that people were drafted not on the basis of lists of the Ministry of Defense, but on the basis of lists of law enforcement agencies. This is a shame," stated Manukyan.
The deputy recalled that tragic events were recorded during the current training camps, including the deaths of conscripts.