ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը Թուրքիային հայտարարել է, որ հունական կղզիների ինքնիշխանությունը չի վիճարկվում, գրում է Greekreporter-ը։
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի սպառնալից հայտարարություններից հետո Պետդեպի պաշտոնական ներկայացուցիչը հայտարարել է. «Բոլոր երկրների ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը պետք է հարգվեն եւ պաշտպանվեն: Այդ կղզիների նկատմամբ Հունաստանի ինքնիշխանությունը չի վիճարկվում։ Կոչ ենք անում բոլոր կողմերին զերծ մնալ հռետորաբանությունից եւ գործողություններից, որոնք կարող են էլ ավելի սրել լարվածությունը»:
Ամերիկացի պաշտոնյան նաեւ «անօգուտ» է անվանել Էրդողանի նախազգուշացումները Հունաստանին ծովային վեճերի վերաբերյալ եւ կոչ է արել ՆԱՏՕ-ի երկու դաշնակիցներին իրենց տարաձայնությունները լուծել դիվանագիտական ​​ճանապարհով։
«Այն ժամանակ, երբ Ռուսաստանը կրկին ներխուժեց եվրոպական ինքնիշխան պետություն, հայտարարությունները, որոնք կարող են ուժեղացնել լարվածությունը ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցների միջեւ, հատկապես ապարդյուն են»,- ասել է Պետդեպի ներկայացուցիչը:
«Միացյալ Նահանգները շարունակում է կոչ անել  ՆԱՏՕ-ի մեր դաշնակիցներին միասին աշխատել՝ տարածաշրջանում խաղաղության եւ անվտանգության պահպանման, ինչպես նաեւ տարաձայնությունները դիվանագիտական ​​ճանապարհով լուծելու համար»:

Государственный департамент США заявил Турции, что суверенитет греческих островов не оспаривается, сообщает Greekreporter.
После шквала угрожающих заявлений президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана официальный представитель Госдепартамента заявил:«Суверенитет и территориальная целостность всех стран должны уважаться и защищаться. Суверенитет Греции над этими островами не оспаривается. Мы призываем все стороны воздерживаться от риторики и действий, которые могут привести к дальнейшей эскалации напряженности».
Американский чиновник также назвал предупреждения Эрдогана Греции по поводу морских споров «бесполезными» и призвал двух союзников по НАТО урегулировать разногласия дипломатическим путем: «В то время, когда Россия снова вторглась в суверенное европейское государство, заявления, которые могут усилить напряженность между союзниками по НАТО, особенно бесполезны», — сказал представитель Госдепартамента.
«Соединенные Штаты продолжают призывать наших союзников по НАТО к совместной работе для поддержания мира и безопасности в регионе, а также для разрешения разногласий дипломатическим путем».