Մենք նախատեսում ենք ավելացնել չվերթների հաճախականությունը դեպի Մոսկվա, նոր թռիչքներ իրականացնել դեպի Եկատերինբուրգ եւ Միներալնիե Վոդի։ Բացի այդ, թռիչքներ են իրականացվում դեպի Սոչի եւ Սանկտ Պետերբուրգ։ Ուսումնասիրվում են դեպի Եվրոպա ուղղությունների ավելացման հնարավորությունները: Այս մասին սեպտեմբերի 9-ին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ավիաընկերության խորհրդի նախագահ Արամ Անանյանը։
Նա հավելեց, որ թռիչքների ամենալայն աշխարհագրություն ունեցող ավիաընկերությունը (Վրաստան, Ֆրանսիա, Մոլդովա, Ռուսաստան եւ այլ երկրներ) օրական ավելի քան 2000 ուղեւոր է տեղափոխում։ Ընդհանուր առմամբ տարվա ընթացքում տեղափոխվել է 200 հազար ուղեւոր։
Նրա խոսքով՝ ակտիվ աշխատանքներ են տարվում որոշ չվերթների չեղարկման, տոմսերի արժեքի վերադարձման գործընթացի ուշացման հետ կապված խնդիրների լուծման ուղղությամբ։

Fly One Armenia is planning ro launch new flights to Russia.
Chairman of the airline's board, Aram Ananyan, declared that they plan to increase the frequency of flights to Moscow and launch new flights to Yekaterinburg and Mineralnye Vody, also flights to Sochi and St. Petersburg are underway and the possibilities of increasing directions to Europe are being studied.
He told reporters that the airline, with the widest flight geography (Georgia, France, Moldova, Russia and other countries) carries over 2,000 passengers a day. A total of 200 thousand passengers have been carried during the year.
"The airline, which operates three aircraft, plans to replenish its fleet, expand the geography of flights and increase the number of passengers," Ananyan stressed.
According to him, the company is actively working to solve the problems associated with the cancellation of some flights and delayed refund process of tickets.