Իրանն արձագանքել է ապակառուցողական հայտարարությանը, որը հրապարակել են եվրոպական երեք խոշոր տերությունները՝ Ֆրանսիան, Մեծ Բրիտանիան եւ Գերմանիան Գործողությունների համատեղ եւ համապարփակ ծրագրի վերաբերյալ, տեղեկացրել է Mehr-ը։
Իրանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի քարտուղար Նասեր Քանաանին նշել է բանակցություններում Իրանի մտադրությունների լրջության մասին եւ ասել, որ «բանակցությունների առաջընթացը տարբեր փուլերում, այդ թվում եւ վերջին փուլում, ձեռք է բերվել Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախաձեռնությունների եւ գաղափարների շնորհիվ»։
Քանաանին նշել է, որ եվրոպական տերություններն» ընկել են իսրայելական վարչակարգի հոգեբանական պատերազմի ազդեցության տակ, որը ջանքեր չի խնայում, որպեսզի բանակցությունները հասցնի լիակատար տապալման»։
Նա խորհուրդ է տվել եվրոպական երեք երկրներին ավելի ակտիվ դեր խաղալ՝ դիվանագիտական գործընթացը խափանելու փոխարեն, որպեսզի լուծվեն մնացած փոքրաթիվ տարաձայնությունները։
Իրանի ներկայացուցիչն ընդգծել է հարցի քաղաքականացումից եւ Իրանի դեմ չհիմնավորված մեղադրանքներից խուսափելու անհրաժեշտությունը եւ ասել է, որ «ափսոսում է, որ եվրոպական երկրները, մի կողմից, լիովին աջակցում են հարյուրավոր միջուկային մարտագլխիկներ ունեցող վարչակարգին եւ չեն պահպանում չտարածման միջազգային ոչ մի մեխանիզմ, մյուս կողմից՝ նրանք ստեղծում են մթնոլորտ Իրանի Իսլամական Հանրապետության, որը գտնվում է ամենալայն պատժամիջոցների ներքո, միանգամայն խաղաղ միջուկային ծրագրի դեմ»։
Նա նաեւ խորհուրդ է տվել եվրոպացիներին  իրանական ժողովրդին վախեցնելու մարտավարություն չբանեցնել։
Այնուհետեւ Քանաանին ասել է, որ «ԱՄՆ-ի ճնշման քաղաքականության տապալումը պետք է լավ դաս ծառայի բոլոր կողմերի համար, որոնք չիմացության պատճառով համարում են, որ սպառնալիքները եւ պատժամիջոցները կարող են խանգարել իրանական ժողովրդին հասնել իր իրավունքներին եւ պաշտպանել իր շահերը»։
ԻԻՀ ԱԳՆ-ի մամուլի քարտուղարն ավելացրել է, որ Իրանը համաձայնագիր կնքելու ցանկություն եւ պատրաստակամություն ունի եւ կարծում է, որ անհրաժեշտ կամքի առկայության դեպքում առաջիկայում կարելի է հասնել դրան։
Ավելի վաղ՝ շաբաթ օրը, Ֆրանսիան, Մեծ Բրիտանիան եւ Գերմանիան հայտարարել էին, թե հիասթափված են բանակցություններում Իրանի՝ 2015թ. միջուկային համաձայնագիրը (Գործողությունների համատեղ եւ համապարփակ ծրագիր՝ ԳՀՀԾ – խմբ.) վերականգնելու պահանջից, որպեսզի «ՄԱԿ-ի միջուկային վերահսկողությունը փակի երեք օբյեկտներում հայտնաբերված ուրանի մասնիկների հետաքննությունը»։
Դիվանագետները հայտարարել են, որ Իրանի պատասխանը ԵՄ համակարգողին հետընթաց է, քանի որ փորձում է համաձայնագրի վերականգնումը կապել Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ)՝ ուրանի հետքերի հայտնաբերման հետաքննության փակման հետ։
«Այս վերջին պահանջը Իրանի մտադրությունների մասին լուրջ կասկածներ է առաջացնում»,- նշվել է ԳՀՀԾ-ի մասնակից երեք երկրների հայտարարությունում։- Իրանի դիրքորոշումը հակասում է նրա իրավաբանական պարտավորություններին եւ սպառնալիքի տակ է դնում ԳՀՀԾ-ի վերականգնման հեռանկարները»։
Հիշեցնենք, որ ԱՄՆ այն ժամանակվա նախագահ Դոնալդ Թրամփը միակողմանիորեն հրաժարվեց միջուկային գործարքից 2018թ. եւ նորից պատժամիջոցներ մտցրեց Իրանի դեմ։ Ջո Բայդենի իշխանության գալուց հետո ԱՄՆ-ը որոշել է վերադառնալ միջուկային գործարքին եւ Վիեննայում նախաձեռնել է ԳՀՀԾ-ի վերականգնման բազմամսյա բանակցություններ։

Iran reacted to the unconstructive statement issued by the three major European powers France, Britain and Germany on the Joint Comprehensive Plan of Action, Mehr reports.
Iranian Foreign Ministry spokesman Nasser Kanaani pointed to Iran's seriousness in negotiating a conclusion and said that progress in the negotiations at various stages, including the last round of talks, has been achieved thanks to the initiatives and ideas of the Islamic Republic of Iran.
Kanaani noted that the European powers fell under the influence of the psychological warfare of the Israeli regime, which spares no effort to bring the negotiations to a complete failure. He advised the three European countries to play a more active role instead of entering into a phase of destroying the diplomatic process in order to find a solution to end the few remaining disagreements.
The Iranian representative stressed the need to avoid politicizing the issue and making unfounded accusations against Iran and said that it is regrettable that European countries on the one hand fully support a regime that has hundreds of nuclear warheads and does not adhere to any international non-proliferation mechanisms, while on the other hand they create an atmosphere against the fully peaceful nuclear program of the Islamic Republic of Iran, which is under the most extensive inspections.
He also advised the Europeans to correct their failure to fulfill their many obligations to the Iranian people and warned them against using scare tactics. Kanaani went on to say that the ultimate failure of the U.S. campaign of maximum pressure should have served as a good lesson for all parties who ignorantly believe that threats and sanctions can prevent the Iranian people from pursuing their rights and protecting their interests.
The Iranian Foreign Ministry spokesman added that Iran still has the desire and willingness to conclude an agreement and believes that with the necessary will to refuse external pressure, an agreement can be reached as soon as possible. Earlier on Saturday, France, Britain and Germany expressed their disappointment over Iran's demand in the negotiations for the renewal of the 2015 nuclear agreement that the UN nuclear watchdog close the investigation into the uranium particles found at three sites.
Diplomats said Iran's response to the EU coordinator was a step backward as it tries to link the revival of the agreement to the closure of the International Atomic Energy Agency (IAEA) investigation into uranium traces.
This latest demand raises serious doubts about Iran's intentions and its commitment to successfully conclude the JCPOA deal," the three countries participating in the Joint Comprehensive Plan of Action said in a statement. - Iran's position contradicts its legally binding commitments and jeopardizes prospects for reinstating the Joint Comprehensive Plan of Action.
The-U.S. President Donald Trump unilaterally abandoned the nuclear deal in 2018 and reimposed sanctions on Iran. After Joe Biden came to power, the U.S. decided to return to the nuclear deal and initiated months of talks in Vienna to revive the JCPOA.