Հունաստանի քաղաքացիների պաշտպանության նախարար Թակիս Թեոդորակիսը շաբաթ օրը մեղադրել է Թուրքիային անլեգալ միգրանտներին «դաժանաբար եւ անբարո կերպով սպառազինելու» մեջ, տեղեկացրել է Kathimerini-ն։
Skai TV-ի հեռուստաալիքի եթերում Թեոդորակիսը տեղեկացրել է, որ միայն օգոստոսին 40 000 անլեգալ միգրանտ փորձել է հատել Հունաստանի սահմանը Էվրոսով, իսկ տարեսկզբից այդ թիվը հասել է 150 000-ի։
«Մեր ուղերձն այն է, որպեսզի ոչ ոք անլեգալ չհատի Էվրոսը, մենք դա թույլ չենք տա,- ընդգծել է նա։- Հունաստանը օրը 24 ժամ պահպանվում է ոստիկանության եւ բանակի կողմից, եւ (Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ) Էրդողանը պետք է նկատի ունենա սա»,- ասել է նա։
Կասկած չկա, որ հազարավոր միգրանտների հոսքն ուղղվում է թուրքական կողմից, ավելացրել է նա՝ կանխատեսելով, որ դա կշարունակվի «այն բանի համար, որպեսզի շանտաժի ենթարկեն Եվրոպային եւ Հունաստանին»։ Թեոդորակիսը նշել է, որ Հունաստանն իրականացնում է Էվրոսի սահմանների պաշտպանության այսպես կոչված «Ակրիտաս» պլանը՝ ավելացնելով, որ եվրոպացիները պետք է օգնեն այդ ջանքերին։
Հունաստանի եւ Թուրքիայի հարաբերությունները միշտ աչքի են ընկել լարվածությամբ։ Իրավիճակը սրվեց 1974-ից, երբ Անկարայի ներխուժման հետեւանքով Կիպրոսի հյուսիսային մասը հայտնվեց Թուրքիայի վերահսկողության տակ։
Լարվածության հերթական փուլն սկսվել է 2020թ., երբ Անկարան սկսեց հետախուզել Կիպրոսի ափերի գազի հանքավայրերը։
Այդ ժամանակվանից Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը մշտապես սպառնալիքներ է հնչեցնում Հունաստանի հասցեին։

Министр защиты граждан Греции Такис Теодорикакос в субботу обвинил Турцию в «жестоком и аморальном вооружении»  нелегальных мигрантов, сообщает Kathimerini.
В эфире телеканала Skai TV Теодорикакос сообщил, что только в августе 40 000 нелегальных мигрантов пытались пересечь границу Греции через Эврос, а с начала года это число достигло 150 000.
«Наше послание заключается в том, чтобы никто не пересекал Эврос нелегально; мы этого не допустим, - подчеркнул он. - Граница охраняется 24 часа в сутки полицией и армией, и (президент Турции Реджеп Тайип) Эрдоган должен принять это во внимание», - сказал он.
Нет сомнений, что поток тысяч мигрантов направляется турецкой стороной, добавил он, предсказав, что это будет продолжаться «для того, чтобы шантажировать Европу и Грецию». Теодорикакос отметил, что Греция реализует так называемый план «Акритас»  по защите границы на Эвросе, добавив, что европейцы должны помочь этим усилиям.
Отношения Греции и Турции всегда отличались напряженностью. Ситуация обострилась с 1974 года, когда в результате вторжения Анкары северная часть Кипра оказалась под контролем Турции.
Очередной виток напряжения произошел в 2020 году, когда Анкара предприняла разведку газовых месторождений у берегов Кипра.