Ազգերի բրիտանական համագործակցությունը՝ բաղկացած 56 երկրներից, կարող է քանդվել Չարլզ III-ի թագավորումից հետո։ Նման կարծիք է հայտնել Politico պորտալի նյութի հեղինակ Մեգի Միլլերը։
Նա նշել է, որ Եղիսաբեթ II-ի մահից հետո նրա որդի Չարլզը ոչ միայն ժառանգել է իշխանությունը Մեծ Բրիտանիայում եւ Հյուսիսային Իռլանդիայում, այլեւ դարձել է 14 անկախ պետությունների՝ Ավստրալիայի, Անտիգուայի եւ Բարբուդայի, Բահամյան կղզիների, Բելիզի, Գրենադայի, Կանադայի, Նոր Զելանդիայի եւ այլի միապետ։
Սայայն պատճառը, որ այդքան մեծ համագործակցությունը շարունակել է գոյություն ունենալ, կարող է լինել թագուհու անձի նկատմամբ մեծ հավատարմության զգացումը, ասում է Ձեռներեցության ամերիկյան ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող Էլիզաբեթ Բրոուն:
Հոդվածի հեղինակ Միլլերն ընդգծել է, որ Ավստրալիայում 22 թվականին նշանակվել է առաջին նախարար, որը պետք է ղեկավարի դեպի հանրապետություն անցման գործընթացը։ Նոր Զելանդիան անկախ երկիր դարձնելու պատրաստակամության մասին հայտարարել է նաեւ նրա վարչապետ Ջասինդա Արդենը։ Հոդվածում ընդգծվում է, որ նմանատիպ գործընթացներ տեղի են ունենում Համագործակցության այլ երկրներում։
Լոնդոնի համալսարանին կից Համագործակցության հետազոտությունների ինստիտուտի տնօրեն Սյու Օնսլոուի խոսքով՝ Չարլզ III-ը դեռ կփորձի շարունակել մոր գիծը:
«Չարլզը կլինի եւս մեկ թագավորական դիվանագետ: Բայց միայն ժամանակը ցույց կտա՝ պատրաստ են արդյոք նրա հսկայական տիրույթները նոր դեմք ընդունել հին թագի պայմաններում»,- նշել է նա:

The British Commonwealth of 56 nations may disintegrate after the accession of Charles III, Maggie Miller, the author of the Politico portal, expressed this opinion in an article.
She noted that after the death of Elizabeth II her son Charles not only inherited power in Great Britain and Northern Ireland, but also became the acting monarch in 14 independent states: Australia, Antigua and Barbuda, Bahamas, Belize, Grenada, Canada, New Zealand and others.
However, the reason why such a large commonwealth continued to exist may have been a sense of great loyalty to the Queen's personality, said Elizabeth Brough, a senior fellow at the American Enterprise Institute.
Miller, the author of the article, stressed that Australia had appointed its first minister in 2022 to lead the transition to a republic. New Zealand's willingness to make New Zealand an independent country was also announced by its prime minister, Jacinda Ardern. The article points out that similar processes are taking place in other Commonwealth countries.
According to Sue Onslow, director of the Institute for Commonwealth Studies at the University of London, Charles III will still try to continue his mother's line of behavior.
"Charles will be another royal diplomat. But time will tell whether his far-flung dominions are ready to accept a new face in the same crown," she noted.