44-օրյա պատերազմից հետո ինձ հազարավոր անգամներ տվել են նույն հարցը. «Ի՞նչ ես արել՝ պատերազմը դադարեցնելու համար»: Սակայն ոչ ոք չհարցրեց «Արե՞լ ես ինչ-որ բան՝ պատերազմում հաղթելու համար»։ Այս մասին սեպտեմբերի 13-ին Ազգային ժողովի նիստին, պատասխանելով պատգամավորների հարցերին, հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Ընդ որում, վարչապետի խոսքով, նա անկեղծորեն սպասում էր այդ հարցին։
«Բոլորը գիտեին, որ պատերազմը մի օր սկսվելու է։ Ասում էին. «Հենց սկսվի, անմիջապես կկանգնեցնենք»։ Բայց ինչպե՞ս։ Ինչպե՞ս էիք պատրաստվում կանգնեցնել, եթե կամք չունեիք եւ այդ նույնը կամքը պահող համապատասխան ինստիտուտներ չեք կառուցել»,- ասաց Փաշինյանը։
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 13-ի կեսգիշերին Ադրբեջանի ԶՈւ ստորաբաժանումները սկսել են ինտենսիվ հրետակոծել Սոթքում, Վարդենիսում, Գորիսում, Կապանում, Արտանիշում եւ Իշխանասարում տեղակայված հայկական դիրքերը։ Հարվածներ են հասցվում նաեւ քաղաքացիական ենթակառուցվածքի օբյեկտների ուղղությամբ։ Հայկական կողմից կան զոհեր եւ վիրավորներ։ ՀՀ իշխանություններն արդեն դիմել են Ռուսաստանին, ՀԱՊԿ-ին են ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին՝ հանրապետության ինքնիշխան տարածքի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայի կապակցությամբ։

После 44-дневной войны мне тысячи раз задавали один и тот же вопрос: «Что ты сделал, чтобы остановить войну?». Однако никто не спросил: «Сделал ли ты хоть что-то, чтобы одержать победу в войне?». Об этом на заседании Национального Собрания Армении заявил 13 сентября премьер-министр республики Никол Пашинян, отвечая на вопросы депутатов.
При этом, по заверению премьера, он искренне ждал этого вопроса.
«Все знали, что война однажды начнется. Говорили: «как только начнется, так сразу и остановим». Но как? Как вы собирались останавливать, если у вас не было воли и вы не построили соответствующих институтов, поддерживающих эту самую волю», - сказал Пашинян.
Напомним, что в полночь 13 сентября подразделения ВС Азербайджана начали интенсивный обстрел армянских позиций, расположенных в Сотке, Варденисе, Горисе, Капане, Артанише и Ишханасаре. Удары наносятся и по объектам гражданской инфраструктуры. С армянской стороны есть погибшие и раненые. Правительство Армении уже обратилось к России, в ОДКБ и Совбез ООН в связи с агрессией Азербайджана против суверенной территории республики.