ԵՄ-ը կոչ է արել դադարեցնել մարտական գործողությունները հայ-ադրբեջանական սահմանին եւ վերադառնալ բանակցությունների սեղանի շուրջ։
«Վերջին ժամերին հայ-ադրբեջանական սահմանին տեղի են ունեցել լուրջ մարտեր, որոնց հետեւանքով զոհվել են մարդիկ։ Չափազանց կարեւոր է դադարեցնել մարտական գործողությունները եւ վերադառնալ բանակցությունների սեղանի շուրջ։ Բոլոր ուժերը պետք է վերադառնան այն դիրքերը, որոնք զբաղեցնում էին մինչեւ սրացման պահը, եւ պետք է հետեւել հրադադարի ռեժիմին»,- նշվել է ԵՄ-ի դիվանագիտության ղեկավար Ժոզեպ Բորելի հայտարարությունում։
«Նախագահ (Եվրոպական խորհրդի) Շառլ Միշելը կապ է հաստատում երկու երկրների ղեկավարների հետ, այսօր ես կզրուցեմ արտաքին գործերի նախարարների հետ։
ԵՄ-ը լի է վճռականությամբ՝ շարունակելու գործել որպես ազնիվ միջնորդ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ, որպեսզի օգնի հասնելու անվտանգ, բարգավաճ եւ խաղաղ Հարավային Կովկասի ստեղծման ընդհանուր նպատակին՝ ի բարօրություն նրա բոլոր ժողովուրդների։
ԵՄ-ի հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարն անմիջապես կմեկնի երկու երկրներ, որպեսզի աջակցի սրացման անհրաժեշտ թուլացմանը եւ քննարկի Բրյուսելում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարների միջեւ երկխոսության գործընթացի հաջորդ քայլերը»,- նշվել է հայտարարությունում։

В ЕС призвали прекратить боевые действия на армяно-азербайджанской границе и вернуться за стол переговоров.
«В последние часы вдоль армяно-азербайджанской границы произошли серьезные бои, в результате которых погибли люди. Крайне важно прекратить боевые действия и вернуться за стол переговоров. Все силы должны вернуться на позиции, которые занимали до этой эскалации, и следует полностью соблюдать режим прекращения огня», - говорится в заявлении главы дипломатии ЕС Жозепа Боррелля.
«Президент  (Евросовета) Шарль Мишель связывается с лидерами обеих стран,  сегодня я побеседую с с министрами иностранных дел.
ЕС полон решимости продолжать действовать в качестве честного посредника между Арменией и Азербайджаном, чтобы помочь в достижении общей цели создания безопасного, процветающего и мирного Южного Кавказа на благо всего его народов.
Специальный представитель ЕС Тойво Клаар немедленно отправится в две страны, чтобы поддержать необходимую деэскалацию и обсудить следующие шаги в процессе диалога в Брюсселе между лидерами Армении и Азербайджана», - отмечается в заявлении.