ԵՄ-ը կոչ է արել դադարեցնել մարտական գործողությունները հայ-ադրբեջանական սահմանին եւ վերադառնալ բանակցությունների սեղանի շուրջ։
«Վերջին ժամերին հայ-ադրբեջանական սահմանին տեղի են ունեցել լուրջ մարտեր, որոնց հետեւանքով զոհվել են մարդիկ։ Չափազանց կարեւոր է դադարեցնել մարտական գործողությունները եւ վերադառնալ բանակցությունների սեղանի շուրջ։ Բոլոր ուժերը պետք է վերադառնան այն դիրքերը, որոնք զբաղեցնում էին մինչեւ սրացման պահը, եւ պետք է հետեւել հրադադարի ռեժիմին»,- նշվել է ԵՄ-ի դիվանագիտության ղեկավար Ժոզեպ Բորելի հայտարարությունում։
«Նախագահ (Եվրոպական խորհրդի) Շառլ Միշելը կապ է հաստատում երկու երկրների ղեկավարների հետ, այսօր ես կզրուցեմ արտաքին գործերի նախարարների հետ։
ԵՄ-ը լի է վճռականությամբ՝ շարունակելու գործել որպես ազնիվ միջնորդ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ, որպեսզի օգնի հասնելու անվտանգ, բարգավաճ եւ խաղաղ Հարավային Կովկասի ստեղծման ընդհանուր նպատակին՝ ի բարօրություն նրա բոլոր ժողովուրդների։
ԵՄ-ի հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարն անմիջապես կմեկնի երկու երկրներ, որպեսզի աջակցի սրացման անհրաժեշտ թուլացմանը եւ քննարկի Բրյուսելում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարների միջեւ երկխոսության գործընթացի հաջորդ քայլերը»,- նշվել է հայտարարությունում։

The EU has called for an end to fighting on the Armenian-Azerbaijani border and a return to the negotiating table, EU diplomatic chief Josep Borrell said in a statement.
"Serious fighting has taken place along the Armenian and Azerbaijani border during the last hours with reported loss of lives. It is imperative that the hostilities stop and that there is a return to the negotiating table. All forces should return to positions held prior to this escalation and the ceasefire should be fully respected.
"President Michel is taking contact with the leaders of both countries and I am speaking with the respective Foreign Ministers today. The EU is committed to continuing to act as an honest broker between Armenia and Azerbaijan to help achieve the common goal of a South Caucasus that is secure, prosperous and at peace, for the benefit of all its people," he said.
According to him, the EU Special Representative Toivo Klaar "will now travel to the two countries immediately to support the necessary de-escalation and to discuss next steps in the Brussels dialogue process between the Armenian and Azerbaijani leaders."