Միջազգային կառույցներից արձագանքներ կան, բայց դրանք եւս համապատասխան չեն իրավիճակի բարդությանը: Այս մասին, այսօր՝ սեպտեմբերի 13-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանը:
«ՀՀ ինքնիշխան տարածք 4 կողմից ներխուժում են թշնամական զորքեր, իսկ միջազգային հանրությունը բավարարվում է հերթապահ հայտարարություններով: Իհարկե, սա չի բավարարում, հստակ, հասցեական, դատապարտող գնահատականներ բանակցում են: Հիմա էս մարդն ի՞նչ էր անում Բրյուսելում, կարո՞ղ է ինչ-որ բան է խոստացել, հիմա եկել են հետեւից»,-ասաց նա:
Անդրադառնալով ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հայտարարությանը, թե ընդդիմությունը չի սպասարկում պետության շահը, Սաղաթելյանն ասաց. «Մենք գիշերը հայտարարություն ենք արել, առավոտից Ազգային ժողովում ենք: Մեր խմբակցության քարտուղարն ու նախագահը եղել են դահլիճում, ներկայացրել են մեր տեսակետները: Պետական շահի հետ իշխանությունները կապ չունեն: Այդ մասին խոսելը երեսպաշտություն է: Քաղաքացու մոտ զայրույթ է առաջացնում, երբ սրանք խոսում են պետական շահից: Պետական շահով մտածողը կմոտենար ամբիոնին, կասեր՝ ժողովուրդ  ջան, մենք ի վիճակի չենք ապահովել ձեր անվտանգությունը, մեր գոյությամբ սպառնում ենք Հայաստանի պետականությանը, թող գան մարդիկ, ուժեր, որոնք կարող են երկիրն այս վիճակից դուրս բերել»:

Отклики международных структур имеются, но они не соответствуют сложности ситуации. Об этом заявил в беседе с журналистами 13 сентября депутат от блока «Армения» Ишхан Сагателян.
«На суверенную территорию Республики Армения с четырех сторон вторгаются враждебные войска, а международное сообщество удовлетворяется дежурными заявлениями. Конечно, этого мало, отсутствуют четкие, адресные, осуждающие оценки. И что этот человек делал в Брюсселе? Может что-то обещал, и сейчас пришли за ним», - заявил Сагателян.
Что касается заявления спикера парламента Армении Алена Симоняна о том, что оппозиция не обслуживает интересы государства, оппозиционер отметил: «Ночью мы выступили с заявлением, а с утра были в Национальном Собрании. Секретарь и руководитель нашей фракции были в зале и представили свои точки зрения. Власть не имеет ничего общего с государственными интересами. Говорить об этом лицемерно. Граждане возмущаются, когда эти говорят о государственном  интересе. Человек, думающий об интересах государства, подошел бы к трибуне и сказал: люди, мы не в состоянии обеспечить вашу безопасность, мы своим существованием угрожаем государственности Армении, пусть придут люди и силы, которые смогут вывести страну из данной ситуации».