Հայ–ադրբեջանական շփման գծի` Գեղարքունիքի մարզին հարակից հատվածում արդեն շուրջ մեկ ու կես ժամ հարաբերական անդորր է։ Այս մասին Sputnik Արմենիային հայտնել է Գեղարքունիքի մարզպետ Կարեն Սարգսյանը։
«Մոտավորապես արդեն մեկ ու կես ժամ է, որ կրակոցներ չկան»,– ասաց Սարգսյանը։
Մարզպետը նաև հայտնեց, որ Ադրբեջանի իրականացրած ագրեսիվ հարձակման հետևանքով մարզում ընդհանուր առմամբ 80 վիրավոր կա, որոնց թվում նաև` քաղաքացիական անձինք։
«Ունենք, որ համայնքի վարչական շենքն են ռմբակոծել, ունենք, որ բնակելի տուն է այրվել»,– ասել է մարզպետը։
Կարեն Սարգսյանը հայտնեց, որ մարզի սահմանամերձ գյուղերի բնակչությունը շարունակում է մնալ գյուղերում, որոշ բնակավայրերից տարհանել են միայն երեխաներին։
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 13-ին՝ ժամը 00:05-ից, Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումները Գորիսի, Կապանի, Սոթքի, Ջերմուկի, Արտանիշի եւ Իշխանասարի ուղղությամբ հրետանային միջոցներից, խոշոր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից սկսել են ինտենսիվ կրակ վարել հայկական դիրքերի ուղղությամբ՝ կիրառելով նաեւ ԱԹՍ-ներ: Հակառակորդը հարվածում է թե՛ ռազմական, թե՛ քաղաքացիական օբյեկտներին, որոշ ուղղություններով ձեռնարկում դիրքային առաջխաղացման գործողություններ։ Հայկական կողմն ունի 49 զոհ և 80 վիրավոր, վիրավորներից երեքը քաղաքացիական անձինք են։

The Armenian-Azerbaijani line of contact adjacent to the Gegharkunik province has been relatively calm for about an hour and a half, Gegharkunik province governor Karen Sargsyan told Sputnik Armenia.
"There have been no shots fired for about an hour and a half," Sargsyan said.
The governor also said there are 80 wounded, including civilians, as a result of an aggressive attack by Azerbaijan in the region.
"We have that the administrative building of the community was bombed, we have that a residential house was burned," the governor said.
Karen Sargsyan said that the population of the province's border villages continues to stay in the villages, with only children evacuated from some settlements.
At 00:05, September 13, the Azerbaijani Armed Forces opened heavy fire with artillery and large-caliber rifles in the direction of Goris, Kapan, Sotk, Jermuk, Artanish and Ishkhanasar, also using the UAVs in the direction of Armenia. The enemy is striking both military and civilian objects, taking actions of positional advance in certain directions. On the Armenian side 49 casualties and 80 wounded, three of the wounded are civilians.