Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդին տեղեկացրել է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ սահմանին լարվածության թուլացմանն ուղղված Ռուսաստանի քայլերի մասին, հայտնում է ՀԱՊԿ քարտուղարությունը։
Հայտարարության մեջ ասվում է, որ ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհուրդը պայմանավորվածություն է ձեռք բերել գլխավոր քարտուղար Զասի գլխավորությամբ կազմակերպության առաքելություն ուղարկել Հայաստան՝ իրավիճակը գնահատելու համար։
Առաքելության կազմում կլինեն նաեւ կազմակերպության միասնական շտաբի պետ Անատոլի Սիդորովը եւ մասնակից պետությունների ներկայացուցիչներ։
Խորհուրդը նաեւ լիովին աջակցել է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի սահմանին իրավիճակի կայունացմանն ուղղված Ռուսաստանի միջնորդական ջանքերին եւ համաձայնեցրել է աշխատանքային խմբի ստեղծումը՝ ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտում իրավիճակի մշտական մոնիթորինգի համար։

President Vladimir Putin has informed the CSTO Collective Security Council about Russia's steps aimed at easing the tension on the border between Armenia and Azerbaijan, reports the CSTO Secretariat.
The respective statement says that the CSTO Collective Security Council has reached an agreement to send a CSTO mission to Armenia, and led by CSTO Secretary General Stanislav Zas, to assess the situation.
CSTO Chief of the Joint Staff Anatoly Sidorov and representatives of the CSTO member countries will also be part of this mission.
Also, the CSTO Collective Security Council fully supported Russia's mediation efforts aimed at stabilizing the situation on the border of Armenia and Azerbaijan, and reached an agreement on the setting up of a working group for constant monitoring of the situation in the CSTO zone of responsibility.