ԱՄՆ-ը Հայաստանում ադրբեջանական գնդակոծության զգալի վկայություններ է տեսնում։ Այս մասին հայտարարել է Պետդեպարտամենտի պաշտոնական ներկայացուցիչ Նեդ Փրայսը` պատասխանելով լրագրողների հարցին, թե ինչու է պետքարտուղար Բլինքենը հրադադարի կոչերով հասցեական դիմել Ադրբեջանի նախագահին։
Միեւնույն ժամանակ, Փրայը ձեռնպահ է մնացել հակամարտության սրման համար պատասխանատվությունը այս կամ այն երկրի վրա դնելուց։ «Իրականում կարելի է Ադրբեջանի գնդակոծությունների զգալի հետքեր տեսնել Հայաստանի տարածքում։ Բայց հիմա գլխավորն այն է, որ երկու կողմերն էլ դեէսկալացիայի իրենց պատրաստակամությունն են հայտնել»,- ասել է նա։
Միեւնույն ժամանակ, Փրայսը Ռուսաստանին կոչ է արել օգտագործել իր ազդեցությունը տարածաշրջանում, որպեսզի օգնի դադարեցնել ռազմական գործողությունները Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ։ Մենք ներգրավված բոլոր կողմերին, այդ թվում՝ Ռուսաստանին, կոչ ենք անում օգտագործել իրենց նշանակալի ազդեցությունը կառուցողական եղանակով դեէսկալացիայի համար։ Ռուսաստանը զգալի ազդեցություն ունի հակամարտության երկու կողմերի վրա, ուստի ԱՄՆ-ը Մոսկվային կոչ է արել եւ կոչ է անում իր ազդեցությունը կառուցողական օգտագործել»։

США видят значительные свидетельства азербайджанских обстрелов Армении. Об этом заявил официальный представитель Госдепартамента Нед Прайс, отвечая на вопрос журналистов, почему призывы прекратить огонь госсекретарь Блинкен адресно направил президенту Азербайджана,
В то же время Прай воздержался от возложения ответственности за эскалацию конфликта на ту или иную сторону: «По факту можно наблюдать значительные последствия обстрелов Азербайджана на территории Армении. Но главное сейчас, чтобы обе стороны выразили готовность к деэскалации», - заявил он.
Одновременно Прайс призвал Россию использовать свое влияние в регионе, чтобы помочь прекратить военные действия меду Арменией и Азербайджаном: «Власти США обращаются с призывом к России использовать влияние для урегулирования ситуации между Арменией и Азербайджаном. Мы призываем все вовлеченные стороны, в том числе Россию, конструктивным образом использовать свое значительное влияние для деэскалации Россия имеет очень значительное влияние на обе стороны конфликта, поэтому США призывали и призывают Москву использовать свое влияние конструктивно».