Եվրամիությունը նպատակ ունի Ռուսաստանին դուրս մղել Անդրկովկասից և առանց քաշվելու փորձում է միջամտել Մոսկվայի եռակողմ աշխատանքին Բաքվի և Երևանի հետ: Այս մասին «ՌԻԱ նովոստիին» տված հարցազրույցում ասել է Ռուսաստանի ԱԳՆ ԱՊՀ երկրների չորրորդ վարչության տնօրեն Դենիս Գոնչարը։
«Բաքվի և Երևանի հետ մեր եռակողմ աշխատանքին միջամտելու ԵՄ-ի փորձերի բոլոր հիմնարար գնահատականներն արդեն տվել են Սերգեյ Լավրովը և ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։ Հատկանշական է, որ Հարավային Կովկասում Բրյուսելի ակտիվացումը տեղի ունեցավ Ռուսաստանի դեմ Արևմուտքի սանձազերծած պատժամիջոցների և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի միջոցով համատեղ աշխատանքի դադարեցման ֆոնին»,- ասել է Գոնչարը։
Նրա խոսքով՝ Եվրամիությունը «նույնիսկ չի թաքցնում, որ հիմնական նպատակը Ռուսաստանին Անդրկովկասից դուրս մղելն է»։
«Սրանք զրոյական արդյունքով աշխարհաքաղաքական խաղեր են, որոնք մենք չենք խաղում։ Մենք ամեն օր զբաղվում ենք գործնական աշխատանքով, որը հիմնված է մեր ղեկավարների և արտգործնախարարների անմիջական շփումների, մեր երկրների պատմական մոտիկության, շահերի միահյուսման վրա և կենտրոնացած է մեր ընդհանուր տարածաշրջանում ավելի ապահով և բարեկեցիկ ապագայի կերտման վրա։ ասել է նա:

The European Union (EU) aims to push Russia out of Transcaucasia, and it is shamelessly attempting to interfere in Moscow's trilateral work with Baku and Yerevan. Denis Gonchar, Director of the Fourth Department of the CIS Countries of the Russian Ministry of Foreign Affairs, told this to RIA Novosti.
"It is noteworthy that Brussels’ getting active in the South Caucasus took place amid the sanctions unleashed by the West against Russia and the suspension of joint work through the OSCE Minsk Group," said Gonchar.
According to him, the EU "does not even hide that [its] main goal is to push Russia out of Transcaucasia."
"These are zero-sum geopolitical games that we [i.e., Russia] do not play. We are engaged in practical work every day, which is based on the direct contacts of our leaders and foreign ministers, the historical closeness of our countries, the interweaving of interests, and is focused on building a safer and more prosperous future in our shared region," the Russian official added.