Ղրղզստանի նախագահ Սադիր Ջապարովը կոչ է արել Հայաստանին եւ Ադրբեջանին հակամարտությունը լուծել խաղաղ ճանապարհով, հայտնել են պետության ղեկավարի մամուլի ծառայությունից։
Հաղորդվում է, որ նախօրեին երկրի ղեկավարը մասնակցել է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) Հավաքական անվտանգության խորհրդի արտահերթ նիստին տեսակոնֆերանսի ձեւով, որը տեղի է ունեցել հայկական կողմի նախաձեռնությամբ եւ նվիրված էր հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակին։
«Պետության ղեկավարը նշել է, որ Ղրղզստանը չափազանց մտահոգված է իրավիճակի սրմամբ երկու բարեկամ պետությունների սահմանին։ Նախագահ Սադիր Ջապարովն ընդգծել է իրավիճակը բացառապես քաղաքական եւ դիվանագիտական ​​միջոցներով կարգավորելու անհրաժեշտությունը եւ հույս հայտնել, որ երկու կողմերը կշարունակեն զերծ մնալ ուժի կիրառումից եւ բոլոր տարաձայնությունները կլուծեն խաղաղ ճանապարհով՝ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ վստահության ամրապնդման միջոցների հիման վրա»,- ասել է մամուլի ծառայության ներկայացուցիչը։

President Sadyr Japarov of Kyrgyzstan has called on Armenia and Azerbaijan to resolve their conflict pacifically, reported the press service of the Kyrgyz leader.
It is reported that the head of Kyrgyzstan on Tuesday attended—via videoconference—the emergency session of the Collective Security Council of Collective Security Treaty Organization (CSTO), which took place at the initiative of the Armenian side and was dedicated to the current situation on the Armenian-Azerbaijani border.
"The head of state noted that Kyrgyzstan is extremely concerned about the escalation of the situation on the border of two friendly countries. President Sadyr Japarov emphasized the need to settle the situation exclusively through political and diplomatic means, and expressed hope that both sides will continue to refrain from using force and resolve all differences pacifically, based on measures to strengthen trust between Armenia and Azerbaijan," said a representative of the press service of the Kyrgyz president.