Հայաստանը պետք է դիմի Միջազգային քրեական դատարան` ճանաչելով դատարանի իրավազորությունը: Դա պետք է անել րոպե առաջ ՀՀ-ի դեմ Ադրբեջանի այս ագրեսիայի ու զանգվածային հանցագործությունների պայմաններում: Այս մասին Facebook-ի իր էջում գրել է ՀՀ Մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Արման Թաթոյանը։
Նա նաեւ նշել է. «Ադրբեջանի Նախագահին, հատուկ ծառայությունների ու բանակի ղեկավարներին [առաջնահերթ] պետք է ենթարկել միջազգային քրեական պատասխանատվության ու պատժի: Սրանց միջազգային քրեական հետապնդումը կունենա այս շարունակվող ցեղասպան քաղաքականության համար կանխարգելող նշանակություն:
Քանի որ հարցը հիմա հրատապ է, այս պահին կարող ենք ճանաչել Միջազգային քրեական դատարանի իրավազորությունը, հետագայում կարող ենք նաև վավերացնել դատարանի կանոնադրությունունը` լուծելով անհրաժեշտ պայմանները:
Դատարանի իրավազորությունը կարող ենք նաև ճանաչել ժամանակավորապես, բայց դա պետք է անել անհապաղ: Սրա համար կան բոլոր հիմքերը և դատարանի կանոնադրությունն էլ տալիս է այդ հնարավորությունը»։
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 13-ին կեսգիշերն անց Ադրբեջանի ԶՈւ ստորաբաժանումները հրետանային միջոցների, ականանետերի և ԱԹՍ-ների կիրառմամբ ինտենսիվ կրակ են բացել Վարդենիսի, Սոթքի, Արտանիշի, Իշխանասարի, Գորիսի և Կապանի ուղղություններով հայ-ադրբեջանական սահմանի միանգամից մի քանի հատվածում տեղակայված հայկական դիրքերի վրա։ Պաշտոնական տվյալներով այս պահին կա 49 զոհ։

Armenia should apply to the International Criminal Court, and do so by recognizing the court's jurisdiction. It should be done immediately given the atrocious conditions of the current aggression and mass crimes by Azerbaijan against Armenia. The former Human Rights Defender (Ombudsman) of Armenia, Arman Tatoyan, wrote this on Facebook Wednesday morning.
“The President of Azerbaijan, the leaders of the special services and the army should be brought under international criminal responsibility and punished. Their international prosecution will be a deterrent to their ongoing genocidal policy.
Since the issue is one of urgency now, we can recognize the jurisdiction of the International Criminal Court at this very moment, and we can subsequently also ratify the statutes of the Court by attending to the necessary and relevant conditions.
Alternatively, we can also recognize the jurisdiction of the court temporarily, but in either scenario, it must be done immediately. There are applicable grounds for this recourse, and the statutes of the court provide for this possibility,” added the ex-ombudsman of Armenia.
After midnight on Tuesday, the Azerbaijani armed forces opened intense fire—using artillery, mortars, and UAVs—on Armenian combat positions located in several parts of the Armenia-Azerbaijan border—and located in the directions of Vardenis, Sotk, Artanish, Ishkhanasar, Goris, and Kapan communities of Armenia. According to official data, there are currently 49 casualties on the Armenian side.