Ինչպես արդեն տեղյակ եք, այսօր գտնվում եմ Երևանում՝ Արցախի հարցով ՀՀ իշխանությունների հետ քաղաքական խորհրդակցություններ անցկացնելու նպատակով։ Այս մասին Facebook-ի իր էջում գրել է Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը:
Նա նաեւ նշել է. «Հայտնում եմ, որ այդ նպատակով մասնակցել եմ ՀՀ Անվտանգության խորհրդի նիստին։ Տեղի ունեցած քննարկումներից հետո ցանկանում եմ մեկ անգամ ևս արձանագրել, որ այս փուլում Արցախի կարգավիճակի հետ կապված որևէ փաստաթուղթ չի քննարկվում։
ՀՀ մեր գործընկերներին ուղղված իմ խոսքում բառացիորեն փոխանցել եմ բոլորիս մտահոգությունները՝ ընդգծելով, որ ոչ մի փաստաթուղթ չի կարող ստորադասել մեր ժողովրդի ազատ և ինքնիշխան ապրելու իրավունքն ու ձգտումները։ ՀՀ իշխանությունները վերահաստատել են, որ առանց Արցախի իշխանությունների հետ քննարկելու և մեր ժողովրդի կարծիքը հաշվի առնելու Արցախին առնչվող որևէ փաստաթուղթ չի ստորագրվելու:
ԱՀ Ազգային ժողովի պատվիրակությունը ևս, գտնվելով Երևանում, շարունակելու է քաղաքական խորհրդակցությունները ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի, ԱԺ նախագահի և քաղաքական դաշտի այլ դերակատարների հետ»:

Как вы уже знаете, я нахожусь в Ереване, с целью проведения политических консультаций с властями Армении по арцахскому вопросу. Об этом написал на своей странице в Facebook президент Арцаха Араик Арутюнян.
«С этой целью я принял участие в заседании Совета безопасности Армении. После состоявшихся обсуждений хочу еще раз зафиксировать, что на данном этапе не обсуждается ни один документ, касающийся статуса Арцаха.
В своей речи, обращенной к нашим коллегам в РА, я передал все наши опасения, подчеркнув, что ни один документ не может превысить право и стремления нашего народа жить свободно и суверенно.
Власти Армении подтвердили, что без обсуждения с властями Арцаха и с учетом мнения нашего народа ни один документ, связанный с Арцахом, не будет подписан.
Делегация НС Арцаха, также находясь в Ереване, продолжит политические консультации с министром иностранных дел, спикером НС и с другими лицами политического поля РА».