ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի փոխնախագահ եւ Հարավային Կովկասում հատուկ ներկայացուցիչ Պերե Խուան Պոնսը (Իսպանիա) միացել է հայ-ադրբեջանական սահմանին անհապաղ եւ տեւական հրադադարի մասին միջազգային կոչերին, ինչպես նաեւ՝ այն մասին, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը վերադառնան բանակցություններին՝ մարդկանց հետագա մահը կանխելու համար։
«Մեր վեհաժողովը մեծ մտահոգությամբ է հետեւում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի սահմանին տեղի ունեցող զինված բախումներին։ Թշնամական գործողությունները պետք է դադարեցվեն, եւ երկու երկրները պետք է վերադառնան կառուցողական բանակցություններին՝ համապարփակ խաղաղ պայմանագիր կնքելու համար։ Այս շարունակվող բախումները ոչ միայն վնաս են հասցնում վերջին երկու տարիների ընթացքում գրանցված առաջընթացին, այլեւ արդեն առանց անհրաժեշտության ավելի քան հարյուր մարդու կյանք խլեցին, այդ թվում՝ խաղաղ բնակիչների՝ ինչպես Հայաստանից, այնպես էլ Ադրբեջանից»,- նշել է նա:
Պերե Խուան Պոնսն իր աջակցությունն է հայտնել ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Լեհաստանի արտաքին գործերի նախարար Զբիգնեւ Ռաուի եւ ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Հելգա Մարիա Շմիդի հայտարարություններին, որոնք կոչ են արել անհապաղ դադարեցնել կրակը։
Պոնսը հավելել է. «Մեր կազմակերպության առաջնորդող սկզբունքները մեր պետությունների միջեւ վեճերի՝ խաղաղ ճանապարհով լուծում են նախատեսում, եւ մենք չպետք է դիմենք ուժային միջոցների, որոնք հետագա ավերածությունների եւ տեւական մարդկային տառապանքների են հանգեցնում»:

OSCE Parliamentary Assembly Vice-President and Special Representative on South Caucasus Pere Joan Pons (Spain) has joined international calls for an immediate and lasting ceasefire along Armenia-Azebaijan border, as well as for Armenia and Azerbaijan to return to negotiations to prevent the loss of further lives.
“Our Assembly is following with great concern the armed clashes at the border between Armenia and Azerbaijan. Military actions must cease and both countries should return to the path of constructive talks for the conclusion of a comprehensive peace treaty. These ongoing clashes do not just harm any progress made over the past two years but have already needlessly cost the lives of over one hundred persons, including civilians, from both Armenia and Azerbaijan,” he said.
Pere Joan Pons expressed his support for the statements made by OSCE Chairman-in-Office, Polish FM Zbigniew Rau, and OSCE Secretary General Helga Maria Schmid calling for an immediate ceasefire.
Pons noted: “The guiding principles of our organization foresee the settlement of disputes amongst our States by peaceful means and we should not resort to forceful measures which cause further destruction and prolonged human suffering. The OSCE Parliamentary Assembly continues to stand ready to support all initiatives that seek to mediate and support the dialogue between Armenia and Azerbaijan, aimed at achieving long-lasting peace between both countries and within the South Caucasus.”