ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի փոխնախագահ եւ Հարավային Կովկասում հատուկ ներկայացուցիչ Պերե Խուան Պոնսը (Իսպանիա) միացել է հայ-ադրբեջանական սահմանին անհապաղ եւ տեւական հրադադարի մասին միջազգային կոչերին, ինչպես նաեւ՝ այն մասին, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը վերադառնան բանակցություններին՝ մարդկանց հետագա մահը կանխելու համար։
«Մեր վեհաժողովը մեծ մտահոգությամբ է հետեւում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի սահմանին տեղի ունեցող զինված բախումներին։ Թշնամական գործողությունները պետք է դադարեցվեն, եւ երկու երկրները պետք է վերադառնան կառուցողական բանակցություններին՝ համապարփակ խաղաղ պայմանագիր կնքելու համար։ Այս շարունակվող բախումները ոչ միայն վնաս են հասցնում վերջին երկու տարիների ընթացքում գրանցված առաջընթացին, այլեւ արդեն առանց անհրաժեշտության ավելի քան հարյուր մարդու կյանք խլեցին, այդ թվում՝ խաղաղ բնակիչների՝ ինչպես Հայաստանից, այնպես էլ Ադրբեջանից»,- նշել է նա:
Պերե Խուան Պոնսն իր աջակցությունն է հայտնել ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Լեհաստանի արտաքին գործերի նախարար Զբիգնեւ Ռաուի եւ ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Հելգա Մարիա Շմիդի հայտարարություններին, որոնք կոչ են արել անհապաղ դադարեցնել կրակը։
Պոնսը հավելել է. «Մեր կազմակերպության առաջնորդող սկզբունքները մեր պետությունների միջեւ վեճերի՝ խաղաղ ճանապարհով լուծում են նախատեսում, եւ մենք չպետք է դիմենք ուժային միջոցների, որոնք հետագա ավերածությունների եւ տեւական մարդկային տառապանքների են հանգեցնում»:

Вице-президент Парламентской Ассамблеи ОБСЕ и Специальный представитель по Южному Кавказу Пере Хуан Понс (Испания) присоединился к международным призывам к немедленному и прочному прекращению огня на границе Армении и Азербайджана, а также к тому, чтобы Армения и Азербайджан вернулись к переговорам для предотвращения дальнейшей гибели людей.
«Наша Ассамблея с большой озабоченностью следит за вооруженными столкновениями на границе между Арменией и Азербайджаном. Военные действия должны быть прекращены, и обе страны должны вернуться на путь конструктивных переговоров для заключения всеобъемлющего мирного договора. Эти продолжающиеся столкновения не только наносят ущерб любому прогрессу, достигнутому за последние два года, но и уже без необходимости унесли жизни более ста человек, включая гражданских лиц, как из Армении, так и из Азербайджана», - отметил он.
Пере Хуан Понс выразил свою поддержку заявлениям действующего председателя ОБСЕ, министра иностранных дел Польши Збигнева Рау и генерального секретаря ОБСЕ Хельги Марии Шмид, призывающим к немедленному прекращению огня.
Понс добавил: «Руководящие принципы нашей организации предусматривают разрешение споров между нашими государствами мирными средствами, и мы не должны прибегать к силовым мерам, которые приводят к дальнейшим разрушениям и длительным человеческим страданиям».