Սերբիան նախատեսում է հոկտեմբերից մարտ ընկած ժամանակահատվածում 3 միլիարդ եվրո կամ իր տարեկան համախառն ներքին արդյունքի (ՀՆԱ) 4,5 տոկոսը ծախսել էլեկտրաէներգիայի, գազի եւ մազութի ներմուծման վրա, որպեսզի ծածկի էլեկտրաէներգիայի եւ ջերմության սպառման աճող ծախսերը: Այս մասին հայտարարել է էներգետիկայի նախարար Զորանա Միխայլովիչը, փոխանցում է Reuters-ը։
Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ երկիրը գազի եւ էլեկտրաէներգիայի ներկրման վրա ծախսել է 1,65 մլրդ եվրո։
Նրա խոսքով, փողերի մեծ մասը կուղղվի էլեկտրաէներգիայի ներկրմանը, որը կբավարարի երկրի կարիքների մինչեւ մեկ հինգերորդը։ «Էլեկտրաէներգիայի համար գազի լրացուցիչ ծավալները… մինչեւ մարտի վերջը եւ մի քիչմազութ… մենք հավանաբար ստիպված կլինենք մոտ 3 միլիարդ եվրո ծախսել»,- ասել է Միխայլովիչը:
Եվրոպական միության թեկնածուն իր էլեկտրաէներգիայի գրեթե երկու երրորդը ստանում է շարքից դուրս եկած, ածուխով աշխատող էլեկտրակայաններից, մնացածը ծածկվում է հիդրո, քամու եւ արեւային էներգիայով:
Միխայլովիչը նշել է, որ էլեկտրաէներգիայի պետական EPS ընկերությունը Ադրբեջանի հետ պայմանավորվել է գնել 2600 ՄՎտժ, եւ Բելգրադը ներկայումս բանակցություններ է վարում Թուրքիայի հետ՝ այդ էլեկտրաէներգիան փոխանցելու համար։ Երկիրը քննարկում է նաեւ Հունգարիայից էլեկտրաէներգիայի լրացուցիչ ներմուծումը։
Սպառման աճին դիմակայելու համար EPS-ը զեղչեր կառաջարկի նրանց, ովքեր կարող են էներգիա խնայել:
Միխայլովիչն ասել է, որ ապագա ճգնաժամերը կանխելու համար Բելգրադը պետք է մոտ 3 միլիարդ եվրո ներդնի երկու խոշոր նոր հիդրոէլեկտրակայաններում։
Սերբիան նաեւ կդադարեցնի ռուսական հում նավթի ներկրումը եւ նոյեմբերի 1-ից կանցնի հիմնականում իրաքյան նավթին՝ համաձայն ԵՄ-ի կողմից Ռուսաստանի դեմ սահմանված պատժամիջոցների, ասել է Միխայլովիչը։
Այս ձմռանն ընդառաջ Սերբիան ավելացրել է նաեւ գազի պահեստավորման ծավալները՝ օգտագործելով սեփական հզորությունները եւ վարձակալված պահեստարանները հարեւան Հունգարիայում։

Сербия планирует потратить 3 миллиарда евро, или 4,5% своего годового валового внутреннего продукта (ВВП), на импорт электроэнергии, газа и мазута в период с октября по март, чтобы покрыть растущие расходы на потребление электроэнергии и тепла. Об этом заявила министр энергетики Зорана Михайлович, передает Reuters.
Страна потратила 1,65 млрд евро на импорт газа и электроэнергии по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
По ее словам,  большая часть денег пойдет на импорт электроэнергии, которая покроет до пятой части потребностей страны. «На электроэнергию, дополнительные объемы газа… к концу марта и немного мазута… нам наверняка придется потратить около 3 миллиардов евро», – сказала Михайлович.
Кандидат в члены Европейского союза получает почти две трети своей электроэнергии от вышедших из строя угольных электростанций, а остальное покрывается за счет гидро-, ветровой и солнечной энергии.
Михайлович отметила, что государственная электроэнергетическая компания EPS договорилась с Азербайджаном о покупке 2600 МВтч, и Белград в настоящее время ведет переговоры с Турцией о передаче этой электроэнергии. Страна также обсуждает дополнительный импорт электроэнергии из Венгрии.
Чтобы противостоять росту потребления, EPS предложит скидки тем, кто сможет экономить электроэнергию.
По словам Михайлович, чтобы предотвратить будущие кризисы, Белград должен инвестировать почти 3 миллиарда евро в две новые крупные гидроэлектростанции.
Сербия также прекратит импорт российской сырой нефти и с 1 ноября перейдет в основном на иракскую нефть в соответствии с санкциями ЕС, введенными против России, сказала Михайлович.
В преддверии этой зимы Сербия также увеличила объемы хранения газа, используя собственные мощности и арендованные хранилища в соседней Венгрии.