Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսին այս հանգստյան օրերին կայցելի Հայաստան, որպեսզի ցույց տա իր աջակցությունը երկրին, հայտնում է POLITICO-ն՝ հղում անելով աղբյուրներին։
Փելոսիին կուղեկցի Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Ջեքի Սփեյերը։ Սպասվում է, որ նա հանդիպումներ կունենա վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, ինչպես նաեւ կառավարության այլ պաշտոնյաների հետ։
Պատասխանելով առաջիկա ուղեւորության մասին հարցին՝ խոսնակի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Դրյու Հեմիլն ասել է. «Մենք նախօրոք չենք հաստատում կամ հերքում միջազգային ուղեւորությունների մասին տեղեկությունները՝ անվտանգության արարողակարգերի պատճառով»:
Փելոսիի այցը մեծ նշանակություն կունենա ամերիկահայ համայնքի համար, որը կոչ է արել ավելի մեծ քաղաքական ուշադրություն դարձնել ճգնաժամին։ «Հայաստանը չի արժանացել այնպիսի ուշադրության, ինչպես Ուկրաինան, եւ դա լույս կսփռի մի երկրի վրա, որը հատում է միջազգային սահմանը՝ խախտելով միջազգային իրավունքը»,- ասել է Ամերիկայի հայկական համագումարի համանախագահ Էնթոնի Բարսամյանը։

Спикер Палаты представителей Нэнси Пелоси  посетит Армению в эти выходные, чтобы продемонстрировать поддержку стране, сообщает POLITICO со ссылкой на источники.
Пелоси будет сопровождать член Палаты представителей Джеки Спейер. Ожидается, что она встретится с премьер-министром Николом Пашиняном, а также с другими правительственными чиновниками.
На вопрос  о предстоящей поездке, Дрю Хэммилл, заместитель руководителя аппарата спикера, сказал: «Мы не подтверждаем и не опровергаем информацию о  международных поездках заранее в связи с  протоколами о безопасности».
Визит Пелоси будет иметь большое значение для армяно-американской общины, которая призвала уделять больше политического внимания кризису. «Армения не получила такого внимания, как Украина, и это прольет свет на страну, пересекающую международную границу в нарушение международного права», — сказал Энтони Барсамян, сопредседатель Армянской ассамблеи Америки.