Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսին այս հանգստյան օրերին կայցելի Հայաստան, որպեսզի ցույց տա իր աջակցությունը երկրին, հայտնում է POLITICO-ն՝ հղում անելով աղբյուրներին։
Փելոսիին կուղեկցի Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Ջեքի Սփեյերը։ Սպասվում է, որ նա հանդիպումներ կունենա վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, ինչպես նաեւ կառավարության այլ պաշտոնյաների հետ։
Պատասխանելով առաջիկա ուղեւորության մասին հարցին՝ խոսնակի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Դրյու Հեմիլն ասել է. «Մենք նախօրոք չենք հաստատում կամ հերքում միջազգային ուղեւորությունների մասին տեղեկությունները՝ անվտանգության արարողակարգերի պատճառով»:
Փելոսիի այցը մեծ նշանակություն կունենա ամերիկահայ համայնքի համար, որը կոչ է արել ավելի մեծ քաղաքական ուշադրություն դարձնել ճգնաժամին։ «Հայաստանը չի արժանացել այնպիսի ուշադրության, ինչպես Ուկրաինան, եւ դա լույս կսփռի մի երկրի վրա, որը հատում է միջազգային սահմանը՝ խախտելով միջազգային իրավունքը»,- ասել է Ամերիկայի հայկական համագումարի համանախագահ Էնթոնի Բարսամյանը։

House Speaker Nancy Pelosi will visit Armenia this weekend to show support for the country, POLITICO reported, citing sources.
Pelosi will be accompanied by House member Jackie Speier. She is expected to meet with Prime Minister Nikol Pashinian, as well as other government officials.
Asked about the upcoming trip, Drew Hammill, the speaker's deputy chief of staff, said: "We don’t confirm or deny international travel in advance due to longstanding security protocols."
Pelosi's visit will be important to the Armenian-American community, which has called for more political attention to the crisis. "Armenia has not received the kind of attention Ukraine has received, and this will shine a light on a country crossing an international border in violation of international law," said Anthony Barsamian, co-chairman of the Armenian American Assembly.