Հայաստանի եւ Ադրբեջանի հարաբերությունների կարգավորումն անբաժանելի է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի պատշաճ կարգավորումից։ Այս մասին ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդում հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակի քննարկման ժամանակ հայտարարել է ՄԱԿ-ում Չինաստանի մշտական ներկայացուցիչ Չժան Ցյունը։
Նա նշել է, որ Չինաստանը մտահոգված է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի սահմանին վերջերս տեղի ունեցած զինված հակամարտությամբ։ «Տարածաշրջանային խաղաղության եւ կայունության պահպանումը բխում է երկու երկրների ընդհանուր շահերից։ Մենք կոչ ենք անում Երեւանին եւ Բաքվին զսպվածություն դրսեւորել եւ հարցերն ու տարաձայնությունները լուծել քաղաքական երկխոսության միջոցով։ Կոչ ենք անում միջոցներ ձեռնարկել իրավիճակի հետագա սրացումից խուսափելու համար»,- ասել է նա։
Դիվանագետը հույս է հայտնել, որ երկու կողմերն էլ կկատարեն հրադադարի պայմանավորվածությունը՝ առաջնորդվելով իրավիճակը լիցքաթափելու ընդհանուր նկատառումներով։ «Հույս ունենք, որ կողմերը դրականորեն կհամագործակցեն սահմանի հարցում։ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորումն անբաժանելի է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի պատշաճ կարգավորումից։ Չինաստանը ճանաչում է այս հարցում պատմական զարգացումը, մենք հետեւողական դիրքորոշում ենք որդեգրել եւ աջակցել խնդրի կարգավորմանը քաղաքական երկխոսության միջոցով։ Հուսով ենք, որ բոլոր կողմերը մոտ ապագայում կմշակեն համապատասխան լուծում՝ միջազգային իրավունքի եւ միջազգային հարաբերությունների ճանաչված նորմերին եւ դրույթներին համապատասխան։ Մենք հուսով ենք, որ դրական առաջընթաց կգրանցվի Լեռնային Ղարաբաղի հարցում՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում եւ Ռուսաստանի միջնորդությամբ»,- ասել է նա։
Նրա խոսքով, կայուն բարիդրացիական հարաբերությունների պահպանումը բխում է ոչ միայն այս երկու երկրների, այլեւ ողջ տարածաշրջանի հիմնարար շահերից։
«Հուսով ենք եւ հավատում ենք երկու կողմերի քաղաքական իմաստությանը եւ երկխոսության ու խորհրդակցությունների միջոցով խնդիրները լուծելու, խաղաղությունն ու կայունությունը վերականգնելու եւ ընդհանուր անվտանգության հասնելու վճռականությանը։ Պեկինը պատրաստ է աշխատել միջազգային հանրության հետ՝ իրավիճակի կարգավորման կառուցողական ջանքեր գործադրելու համար»:

The normalization of relations between Armenia and Azerbaijan is inseparable from the proper settlement of the Nagorno-Karabakh issue, China's Permanent Representative to the UN Zhang Jun said during the discussion of the situation on the Armenian-Azerbaijani border in the UN Security Council.
He noted that China is concerned about the recent armed conflict on the border between Armenia and Azerbaijan. Maintaining regional peace and stability is in the common interest of both countries. China urges Yerevan and Baku to show restraint and resolve problems and differences through political dialogue. China urges that steps be taken to avoid further escalation of the situation, he said.
The diplomat expressed hope that both sides will respect the ceasefire agreement, guided by common considerations to defuse the situation. China hopes that the sides will positively engage on the border issue. Normalization of relations between Armenia and Azerbaijan is inseparable from a proper settlement of the Nagorno-Karabakh issue. China recognizes the historical development on this issue and has maintained a consistent position and supported the settlement of the problem through political dialogue. China hopes that all sides will work out an appropriate solution in the near future in accordance with the recognized norms and provisions of international law and international relations. China hopes that positive progress will be achieved on the Nagorno Karabakh issue within the OSCE Minsk Group and through the mediation of Russia, he said.
According to him, maintaining stable and good-neighborly relations is in the fundamental interest not only of the two countries but also of the entire region.
China hopes and believe in the political wisdom of both sides and their willingness to resolve problems through dialogue and consultation, restore peace and stability and achieve common security. Beijing is ready to work with the international community to make constructive efforts to resolve the situation.