Սեպտեմբերի 16-ի ժամը 09:00-ի դրությամբ՝ հայ-ադրբեջանական սահմանին իրադրության փոփոխություն չի արձանագրվել: Այս մասին հայտնում է Պաշտպանության նախարարությունը։
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 13-ին Ադրբեջանի զինուժի լայնածավալ հարձակման հետևանքով հայկական կողմն ունի 105 զոհ։ Հարձակման հետևանքով վնասվել է 192 տուն, դրանցից 60-ն ամբողջությամբ են ավերվել։
ՄԱԿ-ը Հայաստանի խնդրանքով առաքելություն կուղարկի Հայաստան՝ գնահատելու սահմանին տիրող իրավիճակը։ ՀԱՊԿ-ն հայտարարել է, որ Հայաստան ՀԱՊԿ խաղաղապահ զորակազմ ուղարկելու մասին առայժմ խոսք չկա։

YEREVAN. – As of 9am on Friday, no change was recorded in the situation along the Armenian-Azerbaijani border, reported the Ministry of Defense (MOD) of Armenia.
To note, the Armenian side has 105 casualties as a result of the large-scale attack by the Azerbaijani armed forces on Tuesday. Also, 192 houses were damaged, and 60 of them were completely destroyed as a result of this attack.
At the request of Armenia, the UN will send a mission to Armenia to assess the situation on the aforesaid border.
And the CSTO announced that there is no question yet of sending a CSTO peacekeeping force to Armenia.