Քաղաքացիական ենթակառուցվածքներից զատ, Ադրբեջանի ագրեսիայի շրջանակներում թիրախավորվել է հենց քաղաքացիական բնակչությունը: Այս մասին, այսօր՝ սեպտեմբերի 16-ին կառավարության նիստի սկզբում հայտարարեց ՀՀ ՄԻՊ Քրիստիննե Գրիգորյանը:
«Մենք արձանագրել ենք մեկ քաղաքացիական անձի մահ՝ բեկորային վնասվածքից: Առնվազն մեր կառույցի կողմից արձանագրվել է վիրավորում ստացած 6 քաղաքացիական անձի վերաբերյալ տվյալ: Թիրախավորվել ն նաեւ լրագրողներ: Մենք շարունակում ենք նույնականացնել պատերազմական հանցագործությունների վերաբերյալ տեղեկատվությունները: Դրանք ամփոփվում են, կհրապարակենք զեկույց»,-ասաց նա:
ԿԻր հերթին ՔԿ նախագահ Արգիշտի Քյարամյանը հայտարարեց, որ արդեն իսկ հարուցված են քրեական գործեր Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից ագրեսիայի ակտ իրականացնելու վերաբերյալ:
«Ինչպես նաեւ միջազգային մարդասիրական կոպտագույն խախտումների վերաբերյալ լայնածավալ քննչական գործողություններ են այս պահին տեղի ունենում, լրացուցիչ ՔԿ-ն հանդես կգա հայտարարությամբ»,-ասաց նա:

Azerbaijani aggression targeted civilians, Kristine Grigoryan, Ombudsman of Armenia, said on Friday.
"We have recorded the death of one civilian, from shrapnel wounds. Our structure has recorded data regarding 6 civilians who were wounded. There were also journalists in the crosshairs. We continue to identify information on war crimes. The data is summarized and we will publish a report," Grigoryan noted.
In turn, the head of the Investigative Committee of Armenia Argishti Kyaramyan said that criminal cases have already been opened on the fact of the act of aggression by the military-political leadership of Azerbaijan.
"Large-scale investigative actions on international humanitarian gross violations are also underway and the IC will make an additional statement," he said.