Ադրբեջանցիները մասնատել են կին զինծառայողին: Այս մասին այսօր՝ սեպտեմբերի 16-ին, Ջերմուկում Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների և միջազգային կազմակերպությունների ղեկավարների հետ հանդիպմանը հայտարարեց ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Էդվարդ Ասրյանը։
«Ձեր ուշադրությունն եմ հրավիրում Ադրբեջանի զինված ուժերի ստորաբաժանումների, նրանց զինծառայողների վայրագությունների վրա, որոնք իրագործել են մեր մարտական դիրքերում, մեր զինծառայողների, անգամ կին զինծառայողների նկատմամբ: Եվ այդ նկարները, տեսանյութը իմ հեռախոսում ունեմ, որը նաեւ կարող եմ ցուցադրել: Այնտեղ կան այնպիսի վայրագություններ, որոնք մարդիկ կարող են չկարողանան դիտել: Ես ցույց կտամ այդ տեսահոլովակը, որտեղ բառեր չեմ գտնում նկարագրելու, թե ինչպես են մասնատել կին զինծառայողին, կտրել են ոտքերը, մատները, մերկացրել են, եւ դա վայրագության վերջին աստիճանն է:
Ոչ մի պետության ռազմական ուժ, զորք, իրավունք չունի հակառակորդի նկատմամբ նման վյրագություններ ցուցաբերել, դա միջազգային մարդասիրական ուժի խախտում է»,-ասաց նա:
Նշենք, որ Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների և միջազգային կազմակերպությունների ղեկավարներն այժմ Ջերմուկում են` ծանոթանալու ադրբեջանական ռազմական ագրեսիայի հետևանքներին:

Азербайджанцы расчленили женщину-военнослужащего. Об этом заявил на встрече в с участием послов 30 стран и представителей международных организаций в Джермуке 16 сентября начальник Генерального штаба ВС РА Эдуард Асрян.
«Обращаю ваше внимание на зверства, совершенные подразделениями ВС Азербайджана, их военнослужащими на наших боевых позициях, в отношении наших военнослужащих, даже женщин-военнослужащих. У меня в телефоне есть эти фотографии, видеоматериал, могу показать. Там такие зверства, которые невозможно смотреть. Я покажу вам это видео, нет слов, чтобы все это описать, там видно, как они расчленили женщину-военнослужащего, отрезали ей ноги, пальцы, раздели догола, это просто последняя степень зверства. Это нарушение международных гуманитарных норм», - заявил Асрян.
Отметим, что главы аккредитованных в Армении дипломатических миссий и международных организаций сейчас находятся в Джермуке, чтобы ознакомиться с последствиями азербайджанской военной агрессии.