Եթե թշնամին արդեն հարձակվել է, ապա անհրաժեշտ է երկիրը խաղաղ դիրքից ամբողջությամբ տեղափոխել ռազմական դիրք։ Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ՀՀ ԶՈւ գլխավոր շտաբի նախկին պետ, գեներալ-լեյտենանտ Նորատ Տեր-Գրիգորյանցը։
Նա նշեց զորքերի մոբիլիզացիոն տեղակայման եւ հակառակորդի գրոհները հետ մղելու անհրաժեշտությունը։
«Հակառակ դեպքում, Ադրբեջանն աստիճանաբար, քայլ առ քայլ, վաղը դանդաղ կեղտաջրերի մարտավարությունը կլինի Երեւանում՝ Հյուսիսային պողոտայում։ Մի քանի օր առաջ, երբ նոր սկսեցին կրակել, ասացի, որ պետք է դիմենք Ռուսաստանին ու ՀԱՊԿ-ին։ Իսկ Լավրովն ասաց, որ մենք մտահոգված ենք։ Այդ դիվանագիտական խոսքերը ոչ մի օգուտ չեն տալիս։ Եթե Հայաստանին դաշնակից եք համարում, ապա ապահովել նրան սպառազինությամբ եւ այլն»,- ասաց Տեր-Գրիգորյանցը։
Նրա խոսքով՝ ՀԱՊԿ-ը պետք է լուծարվի. «Եթե նրանք անեին այն, ինչ ես առաջարկում էի 2020-ի 44-օրյա պատերազմից հետո, եւ ինչ ուզում էի անել, ապա շատ բան կկանխեին»,- հավելեց գեներալը։
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 13-ից ադրբեջանական զինուժը հրետանուց եւ խոշոր տրամաչափի հրետանային զինատեսակներից սկսել է ինտենսիվ հրետակոծել հայկական դիրքերը Գորիսի, Սոթքի եւ Ջերմուկի ուղղությամբ։ Հակառակորդը նաեւ ԱԹՍ-ներ է կիրառել։ Հետագայում Ադրբեջանը հրետանի է կիրառել նաեւ այլ ուղղություններով։ Պաշտոնական տվյալներով՝ հայկական կողմից զոհերի թիվը 135 մարդ է։
Հակառակորդի ագրեսիայի հետեւանքով տուժել են նաեւ խաղաղ բնակիչներ։ Վերջին տվյալներով՝ առնվազն 7600 մարդ լքել է իրենց տները։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը սեպտեմբերի 16-ին կառավարության նիստին ասաց, որ, չնայած լարված իրավիճակին, ռազմական դրություն մտցնել նպատակահարմար չէ։

If the adversary has already attacked, it is necessary to completely transfer the country from a peaceful position to a military one, the former chief of the General Staff of the Armenian Armed Forces, Lieutenant General Norat Ter-Grigoryants, told NEWS.am.
He pointed out the need for mobilization deployment of troops and repulse enemy attacks.
“Otherwise, Azerbaijan will gradually, step by step, slow seepage tactics tomorrow be in Yerevan, on the Northern Avenue. A few days ago, when they just started shooting, I said that we should turn to Russia and the CSTO. And Lavrov said that they are concerned. These diplomatic words do not bring any benefit. If you consider Armenia an ally, then provide it with weapons, missiles, and so on,” said Ter-Grigoryants.
According to him, the CSTO should be disbanded.  “If they had done what I suggested after the 44-day war of 2020 and what they wanted to do, they would have prevented a lot of things.”
On September 13, the Azerbaijani Armed Forces began intensive shelling of Armenian positions from artillery and large-caliber small arms in the direction of Goris, Sotk and Jermuk.  The enemy also used UAVs. Later, Azerbaijan used artillery in other directions as well. According to official figures, the number of victims from the Armenian side is 135 people.
As a result of the aggression of the enemy, civilians also suffered. According to the latest data, at least 7,600 people left their homes.  Prime Minister Nikol Pashinyan said at a government meeting on September 16 that, despite the tense situation, it is not advisable to introduce martial law. Pashinyan again, as during the 44-day war, referred to the volunteers.