Եթե թշնամին արդեն հարձակվել է, ապա անհրաժեշտ է երկիրը խաղաղ դիրքից ամբողջությամբ տեղափոխել ռազմական դիրք։ Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ՀՀ ԶՈւ գլխավոր շտաբի նախկին պետ, գեներալ-լեյտենանտ Նորատ Տեր-Գրիգորյանցը։
Նա նշեց զորքերի մոբիլիզացիոն տեղակայման եւ հակառակորդի գրոհները հետ մղելու անհրաժեշտությունը։
«Հակառակ դեպքում, Ադրբեջանն աստիճանաբար, քայլ առ քայլ, վաղը դանդաղ կեղտաջրերի մարտավարությունը կլինի Երեւանում՝ Հյուսիսային պողոտայում։ Մի քանի օր առաջ, երբ նոր սկսեցին կրակել, ասացի, որ պետք է դիմենք Ռուսաստանին ու ՀԱՊԿ-ին։ Իսկ Լավրովն ասաց, որ մենք մտահոգված ենք։ Այդ դիվանագիտական խոսքերը ոչ մի օգուտ չեն տալիս։ Եթե Հայաստանին դաշնակից եք համարում, ապա ապահովել նրան սպառազինությամբ եւ այլն»,- ասաց Տեր-Գրիգորյանցը։
Նրա խոսքով՝ ՀԱՊԿ-ը պետք է լուծարվի. «Եթե նրանք անեին այն, ինչ ես առաջարկում էի 2020-ի 44-օրյա պատերազմից հետո, եւ ինչ ուզում էի անել, ապա շատ բան կկանխեին»,- հավելեց գեներալը։
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 13-ից ադրբեջանական զինուժը հրետանուց եւ խոշոր տրամաչափի հրետանային զինատեսակներից սկսել է ինտենսիվ հրետակոծել հայկական դիրքերը Գորիսի, Սոթքի եւ Ջերմուկի ուղղությամբ։ Հակառակորդը նաեւ ԱԹՍ-ներ է կիրառել։ Հետագայում Ադրբեջանը հրետանի է կիրառել նաեւ այլ ուղղություններով։ Պաշտոնական տվյալներով՝ հայկական կողմից զոհերի թիվը 135 մարդ է։
Հակառակորդի ագրեսիայի հետեւանքով տուժել են նաեւ խաղաղ բնակիչներ։ Վերջին տվյալներով՝ առնվազն 7600 մարդ լքել է իրենց տները։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը սեպտեմբերի 16-ին կառավարության նիստին ասաց, որ, չնայած լարված իրավիճակին, ռազմական դրություն մտցնել նպատակահարմար չէ։

Если противник уже напал, надо полностью перевести страну с мирного положения на военное. Об этом в беседе с корреспондентом NEWS.am заявил бывший начальник Генштаба ВС Армении, генерал-лейтенант Норат Тер-Григорянц.
Он указал на необходимость мобилизационного развертывания войск и отражения нападение врага.
«Иначе Азербайджан постепенно, шаг за шагом, медленной тактикой просачивания завтра будет в Ереване, на Северном проспекте. Я несколько дней назад, когда только начали стрелять, сказал, что надо обратиться к России и ОДКБ. А Лавров сказал, что мы обеспокоены. Эти дипломатические слова пользу не приносят. Если ты считаешь Армению союзником, то обеспечь ее вооружением, ракетами и так далее», – отметил Тер-Григорянц.
По его оценке, ОДКБ надо разогнать. «Если бы выполнили то, что я подсказал после 44-дневной войны 2020 года и то, что хотел сделать, то предотвратили бы массу вещей», – добавил генерал.
Напомним, что с 13 сентября ВС Азербайджана начали интенсивный обстрел армянских позиций из артиллерии и крупнокалиберного стрелкового оружия в направлении Гориса, Сотка и Джермука. Враг применял также БПЛА. Позже Азербайджан использовал артиллерию и на других направлениях. По официальным данным, число жертв с армянской стороны составляет 135 человек.
В результате агрессии врага пострадали и мирные жители. По последним данным, свои дома покинули минимум 7600 человек. Премьер-министр Никол Пашинян 16 сентября на заседании правительства заявил, что, несмотря на напряженную ситуацию, вводить военное положение нецелесообразно. Пашинян вновь, как и во время 44-дневной войны, сослался на добровольцев.