Հայաստանում ՀԱՊԿ առաքելության առաջապահ խմբի ղեկավար, գեներալ-գնդապետ Անատոլի Սիդորովը լրագրողներին ասել է, որ ՀԱՊԿ-ը «դեռ չի հանում թուրը պատյանից» եւ փորձում է խաղաղ ճանապարհով կարգավորել լարվածության սրումը Հայաստանի եւ Ադրբեջանի, ինչպես նաեւ Ղրղըզստանն ու Տաջիկստանի սահմանին, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
Գեներալ-գնդապետը նշել է, որ ինչպես հայ-ադրբեջանական սահմանին, այնպես էլ տաջիկա-ղրղըզական սահմանային գոտում ՀԱՊԿ-ի համար տհաճ իրավիճակ է ստեղծվել։
«Միեւնույն ժամանակ, եւ մեր կանոնադրության մեջ, եւ փաստաթղթերում, եւ հենց Հավաքական անվտանգության պայմանագրում գրված է, որ առաջնահերթությունը տրվում է քաղաքական-դիվանագիտական մեթոդներին։ Ուստի մենք առայժմ պատյանից թուրը չենք հանում եւ հնարավորինս փորձում ենք հարցերը լուծել խաղաղ ճանապարհով։ Կարծում եմ, որ այս ուղղությամբ աշխատանքը մեծ հեռանկարներ ունի ինչպես այստեղ, այնպես էլ Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանում»,- ասել է նա։
«Այսօրվա հիմնական խնդիրը եղել է այն, որ այցելենք այն տարածքներ, այն վայրեր, որտեղ տեղի են ունեցել բախումները՝ տեղանքի հատվածներ, բնակավայրեր, հայկական կողմի ստորաբաժանումների դիրքեր, որոնք ենթարկվել են կրակային գնդակոծման»,- շարունակել է առաքելության խմբի ղեկավարը։ «Փորձում ենք հնարավորինս օբյեկտիվ լինել, ուստի կաշխատենք փաստերի վրա, որեւէ եզրահանգման մասին խոսելը դեռեւ վաղ է, եւ ընդհանուր առմամբ դա կներառվի աշխատանքի արդյունքների վերաբերյալ ընդհանուր տեղեկանքում»,- հավելել է գեներալ-գնդապետ Սիդորովը։
Երեքշաբթի օրը ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհուրդը տեսակոնֆերանսի միջոցով արտահերթ նիստում որոշել էր կազմակերպության առաքելությունը՝ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասի գլխավորությամբ, Հայաստան ուղարկել։ Նիստում որոշվել էր նաեւ ստեղծել աշխատանքային խումբ՝ ՀԱՊԿ միացյալ շտաբի քարտուղարության եւ զինծառայողների աշխատակիցների կազմից՝ պատասխանատվության գոտում իրավիճակը մշտապես մոնիտորինգ անելու համար։ ՀԱՊԿ առաքելության առաջապահ խումբը՝ գեներալ-գնդապետ Անատոլի Սիդորովի գլխավորությամբ, սեպտեմբերի 15-ին ժամանել է Հայաստան։

Глава передовой группы миссии ОДКБ в Армении генерал-полковник Анатолий Сидоров заявил журналистам, что ОДКБ «пока не достает шашку из ножен» и старается урегулировать обострение напряженности на границах между Арменией и Азербайджаном, а также Киргизией и Таджикистаном мирным путем, передает ТАСС.
Генерал-полковник отметил, что как на армяно-азербайджанской границе, так и в таджико-киргизском приграничье сложилась неприятная для ОДКБ ситуация.
«Вместе с тем, у нас и в уставе, и в документах, и в самом Договоре о коллективной безопасности написано, что приоритет отдается политико-дипломатическим методам. Поэтому пока мы никакую шашку из ножен не достаем и стараемся максимально решить вопросы мирным путем. Я думаю, что в этом направлении работа имеет большую перспективу и здесь, и в регионе Центральной Азии», - сказал он.
«Основная задача сегодняшнего дня заключалась в том, чтобы побывать на территориях, в тех местах, где проходили столкновения: участках местности, населенных пунктах, позициях подразделений армянской стороны, которые были подвергнуты огневому поражению, - продолжил глава передовой группы миссии. - Стараемся быть максимально объективными, поэтому поработаем по фактам, пока о каких-то выводах говорить рано, и в целом это войдет в общую справку по итогам работы», - добавил генерал-полковник Сидоров.
Во вторник Совет коллективной безопасности ОДКБ на внеочередной сессии в режиме видеоконференции решил направить в Армению миссию организации во главе с генсеком Станиславом Засем. Кроме того, на заседании было решено создать рабочую группу из числа сотрудников секретариата и военнослужащих Объединенного штаба ОДКБ для постоянного мониторинга ситуации в зоне ответственности. Передовая группа миссии ОДКБ во главе с генерал-полковником Анатолием Сидоровым прибыла в Армению в четверг.