ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը սեպտեմբերի 18-ին ընդունել է պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Նենսի Փելոսիի գլխավորած պատվիրակությանը: Այս մասին տեղեկացնում են Ազգային ժողովից:
Հանդիսավոր ընդունելությանը հաջորդել է Սիմոնյան-Փելոսի առանձնազրույցը: Զրուցակիցներն այնուհետև միացել են ընդլայնված կազմով քննարկմանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ ԱՄՆ-ն առանցքային տեղ է զբաղեցնում Հայաստանի քաղաքական և տնտեսական կյանքում:
«Հարգելի՛ բարեկամ, Ձեր այցը Հայաստան տեղի է ունենում մեր երկրի համար ծանրագույն շրջանում, և այն այս առումով առավել գնահատելի է: Ինչպես գիտեք, սեպտեմբերի 13-ից Ադրբեջանը Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ագրեսիայի նոր փուլ է սկսել: Ադրբեջանական զինուժը դաժան ռմբակոծությունների է ենթարկել ոչ միայն Հայաստանի սահմանային դիրքերը, այլև բազմաթիվ բնակավայրեր ու քաղաքացիական ենթակառուցվածքներ: Ցավոք, զոհեր ունենք»,- նշել է Ալեն Սիմոնյանը:
Նա շնորհակալություն է հայտնել սեպտեմբերի 14-ի երեկոյան Միացյալ Նահանգների միջնորդությամբ ձեռք  բերված փխրուն զինադադարի համաձայնության համար, ինչպես նաև երախտագիտություն է հայտնել ԱՄՆ-ի իշխանությանը, այդ թվում՝ բազմաթիվ կոնգրեսականների՝ վերջին զարգացումներին հասցեական գնահատական տալու համար:
Կողմերը քննարկել են Հայաստանի և տարածաշրջանի անվտանգությանն առնչվող հարցեր՝ ներառելով ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում հետագա գործընթացներին վերաբերող մանրամասներ:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել նաև հետագա միջխորհրդարանական համագործակցության նախագծերին: Հանդիպման ավարտին ՀՀ ԱԺ նախագահը և ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի նախագահը հանդես են եկել հայտարարությամբ:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակը նշել է. «Երբ մենք որևէ երկիր ենք գնում, մեզ համար կարևոր է անվտանգությունը: Չգիտեինք, որ մեր այցը կհամընկնի ռազմական գործողություններին հաջորդող օրերին: ԱՄՆ-ում հպարտանում ենք, որ շրջապատված ենք հայրենասեր հայերով, որոնք նաև մեր քաղաքացիներն են: Նրանք մեր ուժն են, մեր ամբողջության կարևոր բաղադրիչը»,- ասել է Նենսի Փելոսին:

Armenian parliament Speaker Alen Simonyan received Sunday the delegation headed by Nancy Pelosi, the Speaker of the US House of Representatives, who arrived in Armenia on an official visit, the National Assembly reported.
The ceremonial reception was followed by a private conversation between Simonyan and Pelosi. The extended discussion has joined the sides.
Alen Simonyan noted that the US occupies a key place in the political and economic life of Armenia.
"Dear friend, your visit to Armenia is taking place during the most difficult period for our country, and it is most appreciated in this respect. As you know, from September 13, Azerbaijan started a new round of aggression against the sovereign territory of Armenia. The Azerbaijani military subjected not only the border positions of Armenia to brutal bombings, but also many settlements and civil infrastructures. Unfortunately, we have victims," said Alen Simonyan.
He expressed gratitude for the fragile cease-fire agreement brokered by the United States on the evening of September 14, and also expressed gratitude to the US authorities, including many congressmen, for providing an accurate assessment of recent developments.
The parties discussed issues related to the security of Armenia and the region, including details related to further processes in the UN Security Council.
Future inter-parliamentary cooperation projects were also discussed at the meeting. At the end of the meeting, the Speaker of the Armenian National Assembly and the Speaker of the US House of Representatives made a statement.
Expressing gratitude for the reception, the speaker of the US House of Representatives noted that the security is important for them.
IN the USA, we are proud to be surrounded by patriotic Armenians who are also our citizens. They are our strength, an important component of our wholeness, said Nancy Pelosi.