Եվրամիության արտաքին քաղաքական ծառայության ղեկավար Ժոզեպ Բորելի գրասենյակի պաշտոնական ներկայացուցիչ Պետեր Ստանոն Թուրքիային կոչ է արել համաձայնեցնել իր արտաքին քաղաքականությունը Բրյուսելի հետ։
Նա հայտարարել է, որ Թուրքիան պետք է դադարեցնի Ռուսաստանին առաջարկել ԵՄ սահմանափակիչ միջոցների շրջանցման տարբերակներ։ «ԵՄ-ի փոխգործակցության մասին խոսելով Թուրքիայի՝ կարեւոր հարեւանի, Եվրամիության գործընկերոջ եւ ԵՄ-ին անդամակցության թեկնածու երկրի հետ՝ մենք ընդգծում ենք այն բանի կարեւորությունը, որ Թուրքիայի արտաքին քաղաքականությունը համաձայնեցվի ԵՄ-ի արտաքին քաղաքական որոշումների եւ քաղաքականության հետ, այդ թվում եւ պատժամիջոցների մասով։ Մենք կշարունակենք ուշադիր հետեւել իրավիճակին այս առումով»,- ասել է Ստանոն։
Մինչ այդ տեղեկացվել էր ԱՄՆ-ի եւ ԵՄ-ի՝ թուրքական բանկերի վրա ճնշումն ուժեղացնելու մտադրության մասին, այն մտավախությամբ, որ Ռուսաստանին կհաջողվի շրջանցել պատժամիջոցները դրանց օգնությամբ։ Դա հատկապես վերաբերում է այն բանկերին, որոնք միացել են «Միր» վճարային համակագին։ Թուրքիան, իր հերթին, հավաստիացրել է, որ չի խախտում քաղաքականությունը եւ պատժամիջոցները շրջանցելու ուղի չի հանդիսանում։

Peter Stano, spokesman for the office of European Union (EU) foreign policy chief Josep Borrell, called on Turkey to align its foreign policy with Brussels.
He said Turkey needs to stop offering Russia options to circumvent EU-imposed restrictive measures.
Speaking about the EU's engagement with Turkey, an important neighbor, EU partner and candidate country for EU membership, we stress the importance of ensuring that Turkey's foreign policy is aligned with EU foreign policy decisions and policies, including on sanctions. We will continue to closely monitor the situation in this regard, Stano said.
Earlier it was reported about the intention of the U.S. and the EU to increase pressure on Turkish banks because of fears that Russia manages to circumvent sanctions with their help. This will especially affect the banks connected to the Mir payment system. For its part, Turkey assured that it does not violate the policy and is not a channel for circumventing sanctions.