Իշխող կոալիցիան հայտարարություն է տարածել, որում պատասխանել է ընդդիմադիր Հայ ազգային կոնգրեսի` այսօր տարածած հաղորդագրությանը:
Կոալիցիայի աշխատանքային խմբի հաղորդագրության մեջ, մասնավորապես ասվում է.
«Ցավով ծանոթացանք երկխոսության ընթացքի վերաբերյալ Հայ ազգային կոնգրեսի հայտարարությանը. ցավով, որովհետեւ այն նախ եւ առաջ հարվածեց` մինչ օրս համատեղ աշխատանքի ընթացքում մեր գործընկերների հանդեպ ձեւավորված վստահությանը. մի բան, որ իրապես ձեռքբերում էինք համարում: Մենք ցավում ենք ոչ այնքան նրա համար, որ դուք ստում եք, այլ նրա համար, որ մենք սկսել ենք ձեզ չհավատալ:
Մենք` քաղաքական կոալիցիան ներկայացնող աշխատանքային խմբի անդամներս, չենք առաջնորդվի ՀԱԿ-ի որդեգրած գործելաոճով եւ ՀԱԿ պատվիրակությանը չենք վերագրի հորինված պարտավորություններ: Իսկ ակնհայտ ստին կպատասխանենք ընդամենը մեջբերում անելով օգոստոսի 23-ի հանդիպումից անմիջապես հետո մեր աշխատանքային խմբի ղեկավարի խոսքից. «Ի պատասխան հարցին՝ արդյոք աշխատանքային խումբը խոստացե՞լ է, որ Տիգրան Առաքելյանն ազատ կարձակվի, պարոն Հարությունյանն ասաց. «Ես արդեն ասացի՝ մենք իրավական պրոցեսին ամենեւին չենք ներգրավվում, ընթանում է քաղաքական գործընթաց, մենք ընդամենը դիտարկել ենք, թե ինչ է տեղի ունենում մեր իրավական համակարգում, եւ վստահություն ենք հայտնել, որ այն ինչպես գործել է, այդպես էլ շարունակելու է գործել` բոլորի նկատմամբ ոչ խտրական» /«Առավոտ», 24.08.2011թ./: Սա հենց այն դեպքն է, երբ մեկնաբանությունները պարզապես ավելորդ են:
Ինչպես նախորդ հանդիպումների ժամանակ, այսօր եւս կրկնում ենք նույնը. միջադեպին մասնակցած երիտասարդի հարցը մենք չենք կապել, չենք կապում եւ չենք էլ կապելու այս կարեւոր քաղաքական գործընթացի հետ, քանզի այն ամբողջովին իրավական հարթությունում է:
Մենք, ինչպես միշտ, պատրաստ ենք աշխատել մեր երկրում առկա ու մեր ժողովրդին հուզող խնդիրների լուծման ուղղությամբ եւ շարունակում ենք բաց լինել ցանկացած կառուցողական առաջարկության շուրջ երկխոսության համար: Հույս ունենք, որ մեր գործընկերները կկարողանան վեր կանգնել այսպահային գայթակղություններից, եւ մենք հնարավորինս շուտ կկարողանանք շարունակել մեր երկրի համար կարեւոր քաղաքական գործընթացը»:
Նշենք, որ այսօր պետք է կայանար Հայ ազգային կոնգրեսի եւ իշխանության պատվիրակությունների բանակցությունների 7-րդ փուլը, սակայն առավոտյան կառավարությունների տուն է ժամանել միայն ՀՀՇ վարչության փոխնախագահ Սամվել Աբրահամյանը եւ հայտնել, որ ՀԱԿ-ը նպատակահարմար չի համարում մասնակցել հանդիպմանը: ՀԱԿ համակարգող Լեւոն Զուրաբյանը հայտարարել է, թե Կոնգրեսը առկախում է երկխոսությունը, քանի դեռ չի փոխվել Տիգրան Առաքելյանի խափանման միջոցը:

Правящая коалиция распространила заявление, в котором ответила на сообщение оппозиционного Армянского национального конгресса (АНК), распространенное сегодня, 26 августа.
В заявлении рабочей группы правящей коалиции, в частности, отмечается:
«С сожалением ознакомились с заявлением Армянского национального конгресса о ходе диалога. С сожалением, потому что это, в первую очередь, нанесло удар по доверию, которое сформировалось к нашим коллегам в течение совместной работы до сегодняшнего дня – нечто, что мы и вправду считали достижением. Мы сожалеем не столько потому, что вы лжете, сколь потому, что мы начали не верить вам.
Мы - члены рабочей группы, представляющей политическую коалицию, не будем руководствоваться принятыми на вооружение АНК методами и не будем приписывать делегации АНК выдуманные обязательства. На очевидную ложь мы всего лишь ответим цитатой из речи главы нашей рабочей группы, сказанной им после встречи 23 августа: В ответ на вопрос о том, обещала ли рабочая группа, что Тигран Аракелян будет освобожден, господин Арутюнян сказал: «Я уже сказал – мы отнюдь не вовлечены в правовой процесс, здесь протекает процесс политический. Мы всего-навсего подчеркнули, что происходит в нашей правовой системе, и выразили уверенность, что она как действовала, так и будет действовать для всех без дискриминации» («Аравот», 24.08.2011). Это именно от случай, когда комментарии излишни.
Как и во время прежних встреч, сегодня мы вновь повторяем то же самое: мы не связывали, не связываем и не будем связывать вопрос молодого человека, участвовавшего в инциденте, с этим важным политическим процессом, так как тот вопрос полностью находится в правовой плоскости.
Мы, как всегда, готовы работать в направлении решения существующих в нашей стране и беспокоящих народ проблем и продолжаем оставаться открытыми для диалога вокруг любого конструктивного предложения. Надеемся, что наши коллеги сумеют преодолеть минутный соблазн, и мы сумеем как можно быстрее продолжить важный для нашей страны политический процесс».
Напомним, что АНК дал властям 24 часа на «решение вопроса о статусе Тиграна Аракеляна», которые истекли. Сегодня же должен был пройти 7-й этап переговоров между делегациями Армянского национального конгресса и властей, однако утром в дом приемов правительства прибыл только заместитель председателя правления Армянского общенационального движения Самвел Абрамян и сообщил, что АНК не считает целесообразным участие во встрече. Координатор АНК Левон Зурабян чуть позже заявил, что диалога не будет до тех пор, пока в отношении Тиграна Аракеляна не будет применена иная мера пресечения.
Глава делегации правящей коалиции Давид Арутюнян назвал этот шаг АНК политическим демаршем.
Как ранее сообщало Новости Армении – NEWS.am, 9 августа сотрудники Полиции задержали семь активистов АНК – Тиграна Аракеляна, Саака Мурадяна, Арега Геворгяна, Саркиса Геворгяна, Артака Карапетяна, Давида Кирамиджяна и Ваагна Геворгяна. По сообщению Хельсинкской Ассоциации, инцидент произошел около Лебединого озера, молодые активисты АНК решили воспротивиться действиям полицейских, когда те выясняли личность прохожего. Суд общей юрисдикции административных районов Кентрон и Норк-Мараш города Еревана 12 августа вынес решение в отношении Тиграна Аракеляна, Артака Карапетяна и Саркиса Геворгяна о заключении их под стражу сроком на два месяца, а остальных освободил под подписку о невыезде. Позже были также выпущены Артак Карапетян и Саркис Геворкян.