Երեկ` օգոստոսի 25-ին, Ադրբեջանի Սաբաիլի շրջանային դատարանը ընդունել է 2011 թ. ապրիլի 2-ին ձերբակալված ընդդիմության ակտիվիստների դատավճիռը:
Դատարանը վճռել է դատապարտել Ադրբեջանի ժողովրդական ճակատ կուսակցության (ԱԺՃԿ) փոխնախագահ Սաբիհ Քերիմովին` 2,5 տարվա, Մուսավաթ կուսակցության ակտիվիստ Էլշեն Հասանովին` 2 տարվա, ԱԺՃԿ-ի ակտիվիստներ Բաբաք Հասանովին` 1,5 տարվա, Զուլֆուգար Էյվազովին` 1,5 տարվա, Արիֆ Ալըշլըին` 3 տարվա, անկուսակցական Էլնուր Իսրեֆիլովին` 2,5 տարվա ազատազրկման, այդ մասին գրում է ադրբեջանական «Բիզիմյոլ» թերթը:
Թերթը հայտնում է, որ դատարանի որոշումը մեծ դժգոհություն է առաջացրել ընդդիմադիր կուսակցական գործիչների շարքում, դատարանի առջեւ բողոքի ակցիա է անցկացվել:

Районный суд Сабаили в Азербайджане вынес судебный вердикт активистам оппозиции, арестованным 2 апреля.
Суд приговорил вице-председателя партии «Народный фронт Азербайджана» (ПНФА) Сабиха Керимова к 2,5 г. заключения, активиста партии «Мусават» Эьлшена Гасанова к 2 г. заключения, активистов ПНФА Зульфугара Эйвазова и Бабака Гасанова к 1,5 г. заключения, Арифа Алышлы к 3 г. заключения, беспартийного Эльнура Исрефилова к 2,5 г. заключения.
Как передает азербайджанская газета «Бизим йол», вердикт суда вызвал волну недовольства среди оппозиционных партийных деятелей. Перед зданием суда была проведена акция протеста.