Եվրոպայի տնտեսությունը մշտական հարվածի է ենթարկվում էներգակիրների բարձր գների պատճառով, զգուշացրել է Barclays-ի տարածաշրջանային գլխավոր տնտեսագետ Սիլվիա Արդանյան, գրում է The Telegraph-ը։
Նրա խոսքով, «ռուսական գազից անկախանալու» ԵՄ-ի ձգտումը կհանգեցնի տնտեսության դանդաղման, ինֆլյացիայի աճի եւ եվրոյի անկման: «Էներգիայի ավելի թանկ աղբյուրները, հավանաբար, կազդեն եվրոգոտու մրցունակության վրա»,- ասել է Արդանյան:
Գերմանիայի եւ Իտալիայի արդյունաբերական կենտրոնները տեղ են գրավել համաշխարհային շուկաներում՝ մասնակիորեն ռուսական խողովակաշարերից նավթի եւ գազի առատ մատակարարումների շնորհիվ: Բայց հիմա նրանք կանգնած են այդ ռեսուրսների հասանելիությունը կորցնելու վտանգի առջեւ:
Այդ տեղաշարժն արդեն իսկ հանգեցրել է Գերմանիայի եւ Իտալիայի տնտեսությունների կտրուկ անկման, քանի որ նրանց հզոր արտադրական հատվածները, որոնք նույնիսկ մինչ էներգետիկ ճգնաժամը տառապում էին համավարակի հետեւանքով առաջացած մատակարարման խնդիրներից, բախվում են էլեկտրաէներգիայի ավելի բարձր ծախսերի:
Ի տարբերություն Եվրոպայի, ԱՄՆ արդյունաբերությունը հավանաբար կշահի, քանի որ երկիրը հեղեղված է տեղական արտադրության ածխաջրածիններով: Դրանց մի մասը կարող է արտահանվել Եվրոպա, որը փորձում է մեծացնել հեղուկ բնական գազ (ՀԲԳ) ներկրելու իր կարողությունը, սակայն գների տարբերությունը կարող է այնքան մեծ լինել, որ արտադրությունը դուրս մղի եվրոգոտուց դեպի ԱՄՆ:
«Հայրենական արտադրողները կարող են արձագանքել բարձր գներին՝ ավելացնելով էներգիայի արտադրությունը եւ ընդլայնելով ՀԲԳ հզորությունը: Եվ եթե ԱՄՆ-ի եւ մնացած աշխարհի միջեւ էներգիայի ծախսերի տարբերությունը շարունակվի, որոշ արտադրական ճյուղեր կարող են տեղափոխվել ԱՄՆ»,- ասել է Արդանյան: «Արտադրական ոլորտում ներքին արտադրության բարձրացման հետեւանքներից մեկը դոլարի ուժեղացումն է լինելու»:
Դա տեղի է ունեցել այն բանից հետո, երբ դոլարի փոխարժեքը բարձրացել է տոկոսադրույքների բարձրացման ֆոնին, ինչը հանգեցրել է այլ արժույթների, ներառյալ եվրոյի եւ ֆունտ սթեռլինգի նվազմանը այս տարի:
Միեւնույն ժամանակ, եվրոգոտու էլեկտրաէներգիայի հսկայական վճարները քաշում են նրա արժույթը, եւ, ամենայն հավանականությամբ, սպասվում է, որ հետագա անկումները կփորձեն վերականգնել որոշակի մրցունակությունը գերմանական արդյունաբերության համար, քանի որ ցածր եվրոն ավելի էժան կդարձնի նրա արտադրանքը համաշխարհային շուկայում:
Եվրոն այս տարի դոլարի նկատմամբ 12 տոկոսով իջել է, մեկ եվրոյի արժեքը 1 դոլարից քիչ է:
«Եվրոպան նախկինում ուներ հաշվի բավականին մեծ ավելցուկ», քանի որ արտահանումը գերազանցում էր ներմուծմանը, բայց այն արդեն «վերացել է»,- ասել է Արդանյան:
«Էրոզիան տեղի է ունեցել այն պատճառով, որ էներգետիկ ապրանքների առեւտուրը պրֆիցիտից անցել է շատ խոր դեֆիցիտի, մինչդեռ այլ կատեգորիաների՝ ապրանքների եւ ծառայությունների առեւտուրը քիչ թե շատ մնացել է անփոփոխ: Ժամանակի ընթացքում էներգակիրների գների նման աճի դեպքում որոշ մրցունակություն կկորչի այլ ճյուղերում»:
Barclays-ը կարծում է, որ Գերմանիան արդեն մտել է ռեցեսիա, եւ նրա ՀՆԱ-ն կնվազի առնվազն չորս եռամսյակ անընդմեջ։ Նրա տնտեսագետները կանխատեսում են, որ Իտալիան, Ֆրանսիան, Իսպանիան եւ եվրոգոտին որպես ամբողջություն կսկսեն կրճատվել տարվա վերջին եռամսյակում, ինչը ռեցեսիա կառաջացնի ամբողջ եվրոգոտու տարածքում:
Եվրոգոտու գնաճը կնվազի շատ դանդաղ՝ այս տարվա 8,2 տոկոսից մինչեւ հաջորդ տարի կանխատեսվող 6,3 տոկոս, ըստ Barclays-ի: Ակնկալվում է, որ Գերմանիայում 2023 թվականին գները կշարունակեն աճել 6,7 տոկոսով։
Բանկի տնտեսագետները նաեւ կանխատեսում են ավելի կարճ անկում Մեծ Բրիտանիայում եւ կարճ անկում հաջորդ տարվա սկզբին ԱՄՆ-ում: Սա նշանակում է, որ աշխարհի խոշորագույն տնտեսությունը պետք է խուսափի ուղղակի ռեցեսիայից, որը սովորաբար սահմանվում է որպես երկու եռամսյակ անընդմեջ ՀՆԱ-ի կրճատում:

Europe's economy faces a permanent blow from higher energy prices, Barclays chief economist for the region Silvia Ardagna warned, The Telegraph reported.
The EU's push for independence from Russian gas will lead to a slowing economy, higher inflation and a falling euro, she said. More expensive energy sources are likely to affect the eurozone's competitiveness, Ardagna said.
The industrial centers of Germany and Italy have gained a foothold in world markets thanks in part to abundant supplies of oil and gas from Russian pipelines. But now they are in danger of losing access to these resources.
The shift has already led to a sharp downturn in the German and Italian economies, as their powerful manufacturing sectors, which even before the energy crisis suffered from supply problems caused by the pandemic, struggle with higher energy costs.
In contrast to Europe, U.S. industry is likely to benefit because the country is flooded with locally produced hydrocarbons. Some can be exported to Europe, which is trying to expand its ability to import liquefied natural gas (LNG), but the price gap could be so large as to push eurozone production into the states.
Domestic producers can respond to high prices by increasing energy production and expanding LNG capacity. And if the energy cost gap between the U.S. and the rest of the world persists, some manufacturing industries may well move to the U.S., Ardagna said. One of the consequences of higher domestic manufacturing production will be a stronger dollar.
That comes after a surge in the dollar amid rising interest rates, which has led to declines in other currencies, including the euro and the pound sterling, this year.
At the same time, the eurozone's huge energy bills are dragging its currency down, and a further drop is likely expected to try to restore some competitiveness to German industry as a lower euro would make its products cheaper on the world market.
The euro has fallen 12 percent against the dollar this year, with one euro worth just under $1.
Europe used to have a fairly large current account surplus because exports exceeded imports, but it's already completely eroded, Ardagna said.
The erosion happened because trade in energy goods went from a surplus to a very deep deficit, while trade in other categories, goods and services, was more or less unchanged. Over time, with this rise in energy prices, some competitiveness in other industries will be lost.
Barclays believes that Germany has already entered recession, and its GDP will fall for at least four quarters in a row. Its economists predict that Italy, France, Spain and the eurozone as a whole will start contracting in the last quarter of the year, causing a recession in the entire eurozone.
Inflation in the eurozone will decline very slowly, from 8.2% this year to a projected 6.3% next year, according to Barclays. In Germany, prices are expected to continue rising at 6.7% in 2023.
The bank's economists also forecast a shorter recession in Britain and a short-lived recession early next year in the U.S. This means the world's largest economy should avoid an outright recession, which is usually defined as two consecutive quarters of GDP contraction.