Սեպտեմբերի 21-ին, Նյու Յորքում տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հանդիպումը Միջազգային ճգնաժամային խմբի նախագահ Կոմֆորտ Էրոյի հետ:
ԱԳՆ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգությանը վերաբերող մի շարք հարցերի: Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման շուրջ հայկական կողմի դիրքորոշումը:
Նախարար Միրզոյանը զրուցակցի ուշադրությունն է հրավիրել նաև ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ սանձազերծված վերջին ագրեսիային։ ՀՀ ԱԳ նախարարը նշել է, որ Ադրբեջանը փորձում է ուժի կիրառմամբ և ուժի կիրառման սպառնալիքով հասնել իր առավելապաշտական պահանջներին և նկրտումներին, ինչը տորպեդահարում է տարածաշրջանի կայունությունը և անվտանգությունը։ Ընդգծվել է միջազգային կազմակերպությունների կողմից անաչառ և հասցեական արձագանքի կարևորությունը։

В Нью-Йорке 21 сентября состоялась встреча министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна и председателя Международной кризисной группы Комфорт Эро. Об этом Новости Армении – NEWS.am сообщили в пресс-службе МИД республики.
В ходе встречи был обсужден ряд вопросов, касающихся региональной и международной безопасности. Арарат Мирзоян представил позицию армянской стороны, затрагивающую отношения Армении и Азербайджана, а также урегулирование нагорно-карабахской проблемы.
Министр также обратил внимание собеседницы на недавнюю агрессию, развязанную вооруженными силами Азербайджана против суверенной территории Армении. Министр иностранных дел подчеркнул, что Азербайджан пытается добиться своих максималистских требований и устремлений путем применения силы и угрозы применения силы, что подрывает стабильность и безопасность всего региона.
Была также подчеркнута важность беспристрастного и адресного реагирования различных международных организаций.