ԱՄՆ-ում Հայաստանի իշխանությունների հանդիպումները ոչինչ չտվեցին, թեեւ, թերեւս, գեղեցիկ խոսքեր կասեն, գեղեցիկ խոստումներ կտան, կխոսեն ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների մասին, կարող են անգամ մարդասիրական օգնություն խոստանալ։ Այս մասին NEWS.am -ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Արթուր Խաչիկյանը։
Նա հորդորեց պատասխանել հարցին՝ պատրա՞ստ է արդյոք Արեւմուտքը երաշխավորել Հայաստանի տարածքային ամբողջականության անձեռնմխելիությունը եւ Արցախի ժողովրդի անվտանգությունը։
«Ես այս հարցի պատասխանը չեմ լսել Արեւմուտքից։ Ռազմական օգնության կամ ֆինանսական օգնության մասին ոչինչ չի ասվում, որը մեզ թույլ կտա զենք ձեռք բերել»,- ընդգծեց փորձագետը։
Խաչիկյանը մտահոգություն հայտնեց, որ Հայաստանի իշխող ուժը, լինելով անփորձ ու միամիտ, կարող է գեղեցիկ խոսքերին հավատալ ու մեծ սխալներ թույլ տալ, եւ, ինչպես միշտ, սահմանի մեր 20-ամյա տղաներն են վճարելու դրա գինը։
Նրա խոսքով, Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո Եվրոպայում սկսվել է ամենամեծ պատերազմը, բացահայտ խոսվում է միջուկային զենքի կիրառման սպառնալիքի մասին, ինչը չկար անգամ Կարիբյան ճգնաժամի ժամանակ։ Աշխարհը բաժանված է երկու մասի, մահացու պատերազմ է Արևմուտքի եւ Ռուսաստանի Դաշնության միջեւ։
«Հետեւաբար հարց է առաջանում, դեպի Արեւմուտք կատարած ուղեւորություննեով, ի՞նչ ազդանշաններ են ուղարկում Հայաստանի իշխանությունները դեպի Ռուսաստան։
Ռուսաստանի եւ ՀԱՊԿ-ի դժգոհությունը հասկանալի է, սակայն այդ ուղղությամբ պետք է աշխատել։ Մենք պատրա՞ստ ենք թշնամանքի Ռուսաստանի Դաշնության հետ. Մոսկվան շատ հեշտությամբ կարող է մեզ պատժել սրա համար՝ կես քայլ հետ գնալով եւ թուրքերին թույլ տալով գրավել Սյունիքը։
Հայ հասարակության մի մասի գլխում այն միտքն է, որ վաղը պատրաստ են մեզ ընդունել ՆԱՏՕ-ի կազմում:
Եթե Արեւմուտքը պատրաստ է աջակցել եւ պաշտպանել մեզ իր դաշնակիցը հանդիսացող Թուրքիայից, ապա ես պատրաստ եմ ընդունել, որ սխալ էի։ Սակայն դա տեղի չի ունենա, նրանք նույնիսկ պատժամիջոցներ չեն կիրառել Թուրքիայի նկատմամբ»,- ասաց Խաչիկյանը։
Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը, ով դատապարտում է էթնիկ զտումները եւ խոսում մարդու իրավունքների մասին, մեկնել է Բաքու եւ բացահայտ ասել, որ Ադրբեջանը ԵՄ-ի համար կարեւոր գործընկեր է։
«Արեւմուտքը պատրաստ է մեզ խաբել գեղեցիկ խոսքերով, փչացնել մեր հարաբերությունները Ռուսաստանի Դաշնության հետ, եւ այդ ժամանակ մեզ ռուսները կպատժեն։ Հայաստանի իշխանությունները կարծում են, որ կարող են խաղալ նույն խաղը, ինչ խաղում են Արեւմուտքի հետ։ Բայց մենք նրանց առաջարկելու բան չունենք»,- եզրափակեց նա։

Встречи властей Армении в США ничего не дали, хотя, возможно, они скажут красивые слова, выступят с красивыми обещаниями, скажут о демократии, правах человек, могут даже обещать гуманитарную помощь. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил политолог Артур Хачикян.
Он призвал ответить на вопрос: готов ли Запад гарантировать неприкосновенность территориальной целостности Армении и безопасность народа Арцаха.
«Ответа на этот вопрос от Запада я не слышал. Ничего не говорится также о военной помощи или финансовой помощи, которая позволила бы нам приобрести оружие», – подчеркнул эксперт.
Хачикян выразил обеспокоенность тем, что правящая сила Армении, будучи неопытной и наивной, может поверить красивым словам и совершить большую ошибки, а цену за это, как всегда, заплатят наши 20-лентие парни на границе.
По его оценке, в Европе началась самая крупная война со времен Второй мировой войны, открыто говорится об угрозе применения ядерного оружия, чего не было даже в период Карибского кризиса. Мир разделен на две части, идет смертоносная война между Западом и РФ.
«Поэтому возникает вопрос: какие сигналы власти Армении посылают России поездками на Запад?
Недовольство России и ОДКБ понятно, но с этим нужно работать. Мы готовы к вражде с РФ? Москва может очень легко за это нас наказать, сделав полшага назад и позволив туркам захватить Сюник. Там и так нас обвиняют в ненадежности.
Нельзя в такой ситуации встречаться с кровным врагом России. У части армянского общества в головах сидит мысль, что нас завтра же готовы принять в НАТО.
Если Запад готов оказать поддержку и  защитить нас от своего союзника в лице Турции, то я готов принять, что я ошибся. Однако этого не будет, они даже не ввели санкции против Турции», – отметил Хачикян.
Главы Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен, которая осуждает этнические чистки и говорит о правах человек, поехала в Баку и открыто сказала, что Азербайджан – важный партнер для ЕС.
«Запад готов красивыми словами нас обмануть, испортить наши отношения с РФ, а потом русские нас накажут.  Власти Армении думают, что могут сыграть в такую игру с Западом, которую они играют. Но так себя могут вести страны, которые обладают реальными рычагами на Западе в виде газа, нефти, армии. Нам им предложить нечего», – заключил он.