Ուղիղ երկու տարի առաջ՝ 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին, առավոտյան ժամը 7։10-ին, Ադրբեջանը լայնամասշտաբ ագրեսիա սկսեց Արցախի Հանրապետության դեմ: Միաժամանակ շփման գծի գրեթե բոլոր ուղղություններով թշնամին օդուժի, հրետանու, անօդաչուների կիրառմամբ հարձակում սկսեց՝ այդ թվում հրթիռակոծելով խաղաղ բնակավայրերը։
Մարտական գործողություններն ընթացան արցախա-ադրբեջանական շփման գծի ողջ երկայնքով, ինչպես նաև հայ-ադրբեջանական շփման գծի որոշ հատվածներում, եւ տեւեցին 44 օր:
Թուրք–ադրբեջանական ուժերի սանձազերծած պատերազմի առաջին օրը Հայաստանում և Արցախում հայտարարվեց ռազմական դրություն և ընդհանուր զորահավաք։
Պատերազմի 44 օրերի ընթացքում Ադրբեջանը կիրառեց միջազգային իրավունքով արգելված զինատեսակներ՝ կասետային հրթիռներ, ֆոսֆորային զինամթերք, բայրաքթարներ, թիրախավորեց Արցախի և Հայաստանի քաղաքացիական բնակչությանը, ենթակառուցվածքները: Թուրքիայի օգնությամբ պատերազմից առաջ և դրա ամբողջ ընթացքում սիրիացի հազարավոր վարձկան–ահաբեկիչներ տեղափոխվեցին Ադրբեջան և ուղարկվեցին Արցախյան ռազմաճակատ։ Սիրիայի Մարդու Իրավունքների Մոնիթորինգի կենտրոնի տվյալներով՝ Լեռնային Ղարաբաղում մարտերում ներգրավված սիրիացի գրոհայինների ընդհանուր թիվը հասել է առնվազն 2350-ի, որոնցից 320-ը վերադարձել է Սիրիա՝ հրաժարվելով վճարից և մարտերին մասնակցելուց: Վարձկան ահաբեկիչների մասնակցության մասին հայտնել են նաեւ միջազգային լրատվամիջոցները, իսկ հայկական կողմը նրանցից երկուսին գերեվարել է, սակայն պատերազմի ավարտից հետո՝ հանձնել հայ գերիների դիմաց։
2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին Հայաստանի, Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարների կողմից ստորագրվեց եռակողմ հայտարարություն, ըստ որի՝ Արցախի Հանրապետության տարածքի մեծ մասը հանձնվում է Ադրբեջանի վերահսկողությանը՝ Քարվաճառի շրջանը, Ակնայի շրջանը, Լաչինի շրջանը՝ բացառությամբ Լաչինի միջանցքի, Շուշի քաղաքը, Հադրութի շրջանի մեծ մասը, Ասկերանի և Մարտակերտի շրջանի որոշ գյուղեր, իսկ Արցախի հանրապետության մնացած տարածքի անվտանգությունն այժմ պահպանում են ռուս խաղաղապահները։
Ամբողջ պատերազմի ընթացքում Թուրքիան բացահայտ ռազմական աջակցություն է ցուցաբերել Ադրբեջանին:
Աղետալի պատերազմի հետեւանքով հայկական կողմը ունեցել է, պաշտոնական տվյալով, առնվազն 4000 զոհ, կան հարյուրավոր անհետ կորածներ եւ գերիներ։

Exactly two years ago, on September 27, 2020, at 7:10am, Azerbaijan launched a large-scale military aggression against Artsakh (Nagorno-Karabakh). At the same time, in virtually all directions of the line of contact, the adversary launched an attack using air force, artillery, and drones—including shelling peaceful settlements.
Military actions took place along the entire length of the Artsakh-Azerbaijani line of contact, as well as in some parts of the Armenia-Azerbaijan border, and lasted 44 days.
On the first day of this war unleashed by the Turkish and Azerbaijani forces, martial law and general military mobilization were declared in Armenia and Artsakh.
During the 44 days of this war, Azerbaijan used weapons prohibited by international law: cluster rockets, phosphorous ammunition and Turkish-made Bayraktar combat UAVs, targeting the civilian population and infrastructure of Artsakh and Armenia. With the help of Turkey, before and during the war, thousands of Syrian mercenary-terrorists were transferred to Azerbaijan and then sent to the Artsakh front. According to the Syrian Observatory for Human Rights, the total number of Syrian militants engaged in the fighting in Nagorno-Karabakh reached at least 2,350, of which 320 returned to Syria, refusing to be paid and participating in the fighting. International media also reported on the participation of mercenary terrorists, and the Armenian side captured two of them, but after the end of the war, they handed them over in exchange for Armenian detainees.
On November 9, 2020, the leaders of Armenia, Russia, and Azerbaijan signed a trilateral statement, according to which most of the territory of Artsakh was handed over to the control of Azerbaijan, and the security of the rest of the territory of Artsakh is now ensured by Russian peacekeepers.
During the entire war, Turkey openly provided military support to Azerbaijan.
As a result of this disastrous war, the Armenian side had—according to official data—at least 4,000 casualties, and there are hundreds of missing persons and detainees.