Քննարկվում է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) դիտորդների օգտագործման հնարավորությունը՝ Ադրբեջանի, Հայաստանի եւ Ռուսաստանի ղեկավարների միջեւ պայմանավորվածությունների իրականացման նպատակով նպաստավոր պայմաններ ստեղծելու համար։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը ԱՊՀ անդամ երկրների անվտանգության մարմինների եւ հետախուզական ծառայությունների ղեկավարների 18-րդ նիստում, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
«Քննարկվում է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության դիտորդական առաքելության տեղակայման հնարավորությունը, որը նպաստավոր պայմաններ կստեղծի Ադրբեջանի, Հայաստանի եւ Ռուսաստանի ղեկավարների միջեւ համաձայնագրերի իրականացման, մասնավորապես՝ հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման եւ, ընդհանուր առմամբ, կարգավորման համար։ Քննարկվում են Բաքվի եւ Երեւանի հարաբերությունները, այդ թվում՝ համապատասխան համաձայնագրի ստորագրումը»,-ասել է Լավրովը։
Միեւնույն ժամանակ, Լավրովն ընդգծել է, որ աշխարհում արագ փոփոխվող իրավիճակը թելադրում է ԱՊՀ շրջանակում ազնիվ, հավասար եւ փոխշահավետ համագործակցության ձեւավորման անհրաժեշտությունը՝ «այդ թվում՝ տարածաշրջանային եւ ազգային անվտանգության ամրապնդման նպատակով»։

Обсуждается возможность использования наблюдателей Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) для содействия созданию благоприятных условий в целях реализации договоренностей лидеров Азербайджана, Армении и России. Об этом заявил в пятницу министр иностранных дел России Сергей Лавров на XVIII заседании Совещания руководителей органов безопасности и разведывательных служб государств - участников СНГ по вопросам разведдеятельности, передает ТАСС.
«Сейчас обсуждается возможность использования наблюдателей Организации Договора о коллективной безопасности для содействия созданию благоприятных условий в целях реализации договоренностей лидеров Азербайджана, Армении и России, в частности о делимитации армяно-азербайджанской границы и в целом о нормализации отношений между Баку и Ереваном, включая подписание соответствующего договора», - сказал министр. «Думаю, что поддержка со стороны СНГ также была бы востребована», - добавил Лавров.
При этом Лавров подчеркнул, что быстро меняющаяся ситуация в мире диктует необходимость наращивания честного, равноправного и взаимовыгодного сотрудничества в рамках СНГ, «в том числе в целях укрепления региональной и национальной безопасности».