Հոկտեմբերի 3-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Ժնևում հանդիպում է ունեցել Շվեյցարիայի արտաքին գործերի դաշնային դեպարտամենտի պետքարտուղար Լիվիա Լյոյի հետ:
ԱԳՆ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ Արարատ Միրզոյանը գործընկերոջը ներկայացրել է Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ադրբեջանական վերջին լայնածավալ ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակը՝ հատուկ ընդգծելով ուժի և ուժի կիրառման սպառնալիքով սեփական առավելապաշտական նկրտումներին հասնելու Ադրբեջանի որդեգրած քաղաքականության անընդունելիությունը:
Զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել նաև Հայաստանի և Շվեյցարիայի  երկկողմ ու բազմակողմ օրակարգի մի շարք հարցերի: Նախարար Միրզոյանը նշել է, որ հայկական կողմը հետաքրքված է ապօրինի ծագում ունեցող ակտիվների վերադարձի շվեյցարական փորձով:
Արարատ Միրզոյանը և Լիվիա Լյոն մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային զարգացումների շուրջ: Նախարար Միրզոյանը շնորհակալություն է հայտնել նախօրեին Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի հետ հանդիպումը հյուրընկալելու համար և ներկայացրել տեղի ունեցած քննարկումները:

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan met with state secretary of Switzerland's Federal Department of Foreign Affairs Livia Leu in Geneva on October 3, the press service of the Foreign Ministry reported.
Ararat Mirzoyan briefed his counterpart on the situation resulted from the latest large-scale Azerbaijani aggression against Armenia's sovereign territory, underscoring the unacceptability of Azerbaijan's policy of pursuing its maximalist aspirations under the threat of force.
The sides also touched upon a number of bilateral and multilateral issues between Armenia and Switzerland. Minister Mirzoyan noted that the Armenian side is interested in the Swiss experience in recovering assets of illegal origin.
Ararat Mirzoyan and Livia Leu exchanged views on regional processes.
Minister Mirzoyan thanked for his meeting with the Azerbaijani Minister of Foreign Affairs the day before and presented the discussions that took place.