ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, ով պաշտոնական այցով մեկնելու է Մոսկվա, անպայման քննարկելու է Ռուսաստանի ու Հայաստանի հետ կապված բոլոր խնդրահարույց հարցերը:
«Քննարկելու եմ եւ ՀԱՊԿ-ի հետ կապված հարցերը, եւ Հայաստան-Ռուսաստան փոխօգնության պայմանագրի հետ կապված հարցերը, որով Հայաստանը դիմել է եւ մինչ օրս պատասխան չունենք, նույնիսկ «չէ» պատասխանը չունենք»,- այսօր՝ հոկտեմբերի 4-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը:
«Կարո՞ղ է եկել է ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու ժամանակը» հարցին ի պատասխան՝ ԱԺ նախագահն ասաց. «Գիտեք ինչ, եկեք այդ հարցին ես չպատասխանեմ, որովհետեւ շատ հնարավոր է, որ ՀԱՊԿ-ն, ընդհանրապես, որոշում կայացնի՝ դուրս գալ Հայաստանից: Որովհետեւ այդ կառույցը պատշաճ արձագանք չի տալիս, ես մնում եմ նույն կարծիքին, որ մենք պետք է շատ երկար մտածենք ու հասկանանք: Բայց միաժամանակ սա խաղուպար չէ, որ մենք արագ կտրուկ շարժումներ անենք՝ առանց հասկանալու, թե հետո ինչ ենք անելու եւ դրան ինչ է հետեւելու: Բայց այն, որ այո, խնդիր կա, միանշանակ է: Այդ մասին ես խոսելու եմ եւ պնդելու եմ իմ հայտարարությունները, որոնք արել եմ Հանրային հեռուստատեսության եթերում»:

Я с официальным визитом отбуду в Москву, где обязательно обсужу все спорные  вопросы, связанные с Россией и Арменией. Об этом заявил в беседе с журналистами в парламенте Армении 4 октября спикер Национального Собрания республики Ален Симонян.
«Я также обсужу вопросы, связанные с ОДКБ, и вопросы, связанные с договором о взаимопомощи между Арменией и Россией, в рамках которого уже было обращение Еревана. Но у нас до сих пор нет ответа, нам даже не сказали «нет»», - констатировал Симонян.
На вопрос, может пора выходить из ОДКБ, спикер НС республики ответил: «Знаете что, позвольте мне не отвечать на этот вопрос, потому что очень возможно, что ОДКБ вообще примет решение выйти из Армении. Поскольку эта структура не дает надлежащего ответа, и я остаюсь при своем мнении, что надо долго думать и разбираться. Но в то же время это не игра, чтобы делать быстрые и резкие ходы, не понимая, что мы будем делать дальше, и что за этим последует? Но то, что проблема имеется – это однозначно. Я скажу об этом и буду настаивать на своих заявлениях, с которыми выступил в эфире Общественного телевидения Армении».