ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, ով պաշտոնական այցով մեկնելու է Մոսկվա, անպայման քննարկելու է Ռուսաստանի ու Հայաստանի հետ կապված բոլոր խնդրահարույց հարցերը:
«Քննարկելու եմ եւ ՀԱՊԿ-ի հետ կապված հարցերը, եւ Հայաստան-Ռուսաստան փոխօգնության պայմանագրի հետ կապված հարցերը, որով Հայաստանը դիմել է եւ մինչ օրս պատասխան չունենք, նույնիսկ «չէ» պատասխանը չունենք»,- այսօր՝ հոկտեմբերի 4-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը:
«Կարո՞ղ է եկել է ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու ժամանակը» հարցին ի պատասխան՝ ԱԺ նախագահն ասաց. «Գիտեք ինչ, եկեք այդ հարցին ես չպատասխանեմ, որովհետեւ շատ հնարավոր է, որ ՀԱՊԿ-ն, ընդհանրապես, որոշում կայացնի՝ դուրս գալ Հայաստանից: Որովհետեւ այդ կառույցը պատշաճ արձագանք չի տալիս, ես մնում եմ նույն կարծիքին, որ մենք պետք է շատ երկար մտածենք ու հասկանանք: Բայց միաժամանակ սա խաղուպար չէ, որ մենք արագ կտրուկ շարժումներ անենք՝ առանց հասկանալու, թե հետո ինչ ենք անելու եւ դրան ինչ է հետեւելու: Բայց այն, որ այո, խնդիր կա, միանշանակ է: Այդ մասին ես խոսելու եմ եւ պնդելու եմ իմ հայտարարությունները, որոնք արել եմ Հանրային հեռուստատեսության եթերում»:

Speaker of the National Assembly (NA) of Armenia, Alen Simonyan, who will leave for Moscow on an official visit, will definitely discuss all problematic issues related to Russia.
"I will discuss issues related to the CSTO, and issues related to the Armenia-Russia mutual aid agreement which Armenia has petitioned with, and we still do not have an answer to this day; we don't even have a 'no' answer," Simonyan told reporters at the NA Tuesday.
And when asked "Can it be time [for Armenia] to leave the CSTO?", the NA speaker said: "You know what? Let me not answer that question because it is very possible that the CSTO, in general, will make a decision to leave Armenia because that organization does not give a proper response. I remain of the same opinion that we [i.e., Armenia] should think for a long time and figure out. But at the same time, this is not a game for us to make quick, drastic moves without understanding what we are going to do next and what will follow it. But the fact that yes, there is a problem is clear. I will talk about that and I will insist on my statements that I made on the air of Public Television."