Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարն իր լեհ գործընկերոջը հայտարարել է, որ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի համար այլեւս փոխհատուցում չի լինի, քանի որ Բեռլինը հարցը փակված է համարում, հայտնում է AP-ն։
Անալենա Բերբոքը բանակցություններից հետո Վարշավայում կայացած մամուլի ասուլիսում ուղղակիորեն դիմել է Լեհաստանի արտգործնախարար Զբիգնեւ Ռաուին։ «Փոխատուցումների հարցը, ինչպես գիտեք, լուծված է՝ Գերմանիայի կառավարության տեսակետից»,- ասել է նա։
Նախօրեին Ռաուն ստորագրել եւ նոտա էր ուղարկել Գերմանիա՝ պահանջելով մոտ 1,3 տրիլիոն դոլարի փոխհատուցում նյութական եւ այլ վնասների ու կորուստների համար, որոնք, ըստ Լեհաստանի, պատճառվել են 1939-45 թվականներին նացիստական Գերմանիայի ռազմական օկուպացիայի հետեւանքով։
Մամուլի ասուլիսում Բերբոքը վճռականորեն կրկնել է Բեռլինի դիրքորոշումն այն մասին, որ թեեւ Գերմանիան ընդունում է իր պատմական պատասխանատվությունը, հարցը համարում է փակված։
Ռաուն ասել է, որ, իր կարծիքով, դիրքորոշումը կարող է փոխվել բանակցությունների ընթացքում, որոնց, հուսով է, Գերմանիան կմասնակցի:
Բերբոքն ընդգծել է, որ այսօր երկու հարեւանները կիսում են Եվրոպան միասնական պահելու պատասխանատվությունը արտաքին սպառնալիքների դեմ, ինչպիսին է Ուկրաինայի պատերազմը։ Նա նաեւ ընդգծել է 1990 եւ 1991 թվականների երկկողմ համաձայնագրերի կարեւորությունը, որոնք հաստատել են Գերմանիայի հետ Լեհաստանի հետպատերազմյան սահմանը եւ բարիդրացիական համագործակցությունը։

Министр иностранных дел Германии заявила своему польскому коллеге, что репараций за Вторую мировую войну больше не будет, потому что Берлин считает вопрос закрытым, передает AP.
Анналена Бербок напрямую обратилась к министру иностранных дел Польши Збигневу Рау на пресс-конференции в Варшаве после  переговоров. «Вопрос о репарациях, как вы знаете, решен с точки зрения правительства Германии», — сказала она.
Накануне  Рау подписал и отправил в Германию ноту с требованием возмещения ущерба в размере около 1,3 триллиона долларов за материальный и иной ущерб и убытки, которые, по заявлению Польши, были вызваны военной оккупацией нацистской Германии в 1939-45 годах.
На пресс-конференции Бербок твердо повторил позицию Берлина, согласно которой, хотя Германия признает свою историческую ответственность и считает вопрос закрытым.
Рау сказал, что, по его мнению, позиция может измениться в ходе переговоров, в которых, как он надеется, примет участие Германия.
Бербок подчеркнула, что сегодня два соседа разделяют ответственность за сохранение единства Европы перед лицом внешних угроз, таких как война в Украине. Она также подчеркнула важность двусторонних договоров 1990 и 1991 годов, которые подтвердили послевоенную границу Польши с Германией и добрососедское сотрудничество.