Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարն իր լեհ գործընկերոջը հայտարարել է, որ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի համար այլեւս փոխհատուցում չի լինի, քանի որ Բեռլինը հարցը փակված է համարում, հայտնում է AP-ն։
Անալենա Բերբոքը բանակցություններից հետո Վարշավայում կայացած մամուլի ասուլիսում ուղղակիորեն դիմել է Լեհաստանի արտգործնախարար Զբիգնեւ Ռաուին։ «Փոխատուցումների հարցը, ինչպես գիտեք, լուծված է՝ Գերմանիայի կառավարության տեսակետից»,- ասել է նա։
Նախօրեին Ռաուն ստորագրել եւ նոտա էր ուղարկել Գերմանիա՝ պահանջելով մոտ 1,3 տրիլիոն դոլարի փոխհատուցում նյութական եւ այլ վնասների ու կորուստների համար, որոնք, ըստ Լեհաստանի, պատճառվել են 1939-45 թվականներին նացիստական Գերմանիայի ռազմական օկուպացիայի հետեւանքով։
Մամուլի ասուլիսում Բերբոքը վճռականորեն կրկնել է Բեռլինի դիրքորոշումն այն մասին, որ թեեւ Գերմանիան ընդունում է իր պատմական պատասխանատվությունը, հարցը համարում է փակված։
Ռաուն ասել է, որ, իր կարծիքով, դիրքորոշումը կարող է փոխվել բանակցությունների ընթացքում, որոնց, հուսով է, Գերմանիան կմասնակցի:
Բերբոքն ընդգծել է, որ այսօր երկու հարեւանները կիսում են Եվրոպան միասնական պահելու պատասխանատվությունը արտաքին սպառնալիքների դեմ, ինչպիսին է Ուկրաինայի պատերազմը։ Նա նաեւ ընդգծել է 1990 եւ 1991 թվականների երկկողմ համաձայնագրերի կարեւորությունը, որոնք հաստատել են Գերմանիայի հետ Լեհաստանի հետպատերազմյան սահմանը եւ բարիդրացիական համագործակցությունը։

Germany's foreign minister told her Polish counterpart that there will be no more reparations for World War II because Berlin considers the issue closed, AP reports.
Annalena Baerbock spoke directly to Polish Foreign Minister Zbigniew Rau at a press conference in Warsaw after the talks. The issue of reparations, as you know, is resolved from the German government's point of view, she said.
The day before, Rau signed and sent a note to Germany demanding about $1.3 trillion in reparations for material and other damages and losses Poland claims were caused by the military occupation of Nazi Germany in 1939-45.
At the press conference, Baerbock firmly reiterated Berlin's position that while Germany acknowledges its historical responsibility and considers the issue closed.
Rau said he believes the position may change during negotiations in which he hopes Germany will participate.
Baerbock noted that today the two neighbors share the responsibility to preserve the unity of Europe in the face of external threats such as the war in Ukraine. She also stressed the importance of the bilateral treaties of 1990 and 1991, which reaffirmed Poland's postwar border with Germany and good neighborly cooperation.