Ղազախստանի դեսպան Երմեկ Կոշերբաեւին կանչել են ՌԴ ԱԳՆ՝ Աստանայում Ուկրաինայի դեսպան Պետր Վրուբլեւսկու հետ կապված իրավիճակի պատճառով, հայտնել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
Ինչպես հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին», ավելի վաղ սոցիալական ցանցերում հրապարակվել էր տեսանյութ, որում Վրուբլեւսկին ասում է, որ ուկրաինական ռեժիմը փորձում է հնարավորինս շատ ռուսների սպանել։ Ինչպես ավելի ուշ հայտնել է Ղազախստանի ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը, Վրուբլեւսկին հրավիրվել է հանրապետության արտաքին գործերի նախարարություն, նրա հայտարարությունների առնչությամբ բողոք է արտահայտվել։ Սեպտեմբերի 8-ին լրատվամիջոցները հայտնել են, որ դեսպանը իշխանությունների պահանջով Ղազախստանից հեռացել է։
Մոսկվան վրդովված է Ղազախստանում Ուկրաինայի դեսպանի շուրջ իրավիճակի զարգացմամբ, նշել է Զախարովան՝ հայտնելով, որ չնայած Աստանայի հավաստիացումներին, որ Վրուբլեւսկին անդառնալիորեն կլքի Ղազախստանը ամենակարճ ժամկետում եւ «երբեք չի վերադառնա» Աստանա, խոստումները չեն կատարվել.
«Այս կերպարը նորից հայտնվել է Ղազախստանի մայրաքաղաքում, եւ ակնհայտորեն ոչ թե «պարզապես իրերը հավաքելու եւ ընտանիքին տանելու համար»: Նա բացահայտորեն մասնակցում է դիվանագիտական ընդունելություններին որպես դիվանագիտական առաքելության ղեկավար։ Հաշվի առնելով վերոնշյալ հանգամանքները՝ հոկտեմբերի 4-ին ՌԴ ԱԳՆ է կանչվել Ղազախստանի Հանրապետության դեսպան Կոշերբաեւը, որին հայտնել են, որ նման իրավիճակը կտրականապես անընդունելի է»,- ասել է Զախարովան։
Այս առումով, նա նշել է, թե Մոսկվան ակնկալում է, որ ղազախական կողմը, հետեւելով ոչ միայն Ռուսաստանի հետ դաշնակցային հարաբերությունների ոգուն, այլ նաեւ սեփական օրենսդրության տառին՝ Ղազախստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 147-րդ հոդվածը նախատեսում է մինչեւ 7 տարի ազատազրկում ազգամիջյան ատելություն հրահրելու համար, չի կատարի Կիեւի կամքը եւ «միջոցներ կձեռնարկի այս օդիոզ ազգայնականի շուտափույթ վերջնական վտարման համար»։

Посол Казахстана Ермек Кошербаев был вызван в МИД РФ в связи с ситуацией с украинским послом в Астане Петром Врублевским, сообщила официальный представитель министерства иностранных дел России Мария Захарова.
Как сообщает РИА Новости, в соцсетях ранее было опубликовано видео, на котором Врублевский заявил, что украинский режим старается убить как можно больше русских. Как позже сообщила пресс-служба внешнеполитического ведомства Казахстана, Врублевский был вызван в МИД республики, ему выражен протест в связи с его высказываниями. 8 сентября в СМИ появилась информация, что посол покинул Казахстан по требованию властей.
Москва возмущена развитием ситуации вокруг скандально «убывшего» 8 сентябри в Киев посла Украины в Казахстане, отметила Захарова, сообщив, что несмотря заверения Астаны о том, что Врублевский безвозвратно покинет Казахстан в самые сжатые сроки и «никогда не вернется» в Астану, обещания выполнены не были.
«Данный персонаж вновь объявился в столице Казахстана, причем явно не для того, чтобы «просто собрать вещи и забрать семью». Не таясь, он посещает дипломатические приемы в качестве главы дипмиссии. Ввиду вышеуказанных обстоятельств 4 октября в МИД России был вызван посол Республики Казахстан Кошербаев, которому было заявлено о категорической неприемлемости подобной ситуации», - сообщила Захарова.
В этой связи, отметила она, Москва рассчитывает, что казахстанская сторона, следуя не только духу союзнических отношений с Россией, но и букве собственного законодательства – «статья 147 Уголовного кодекса Республики Казахстан предусматривает до 7 лет лишения свободы за разжигание национальной розни», - не станет идти на поводу Киева и «примет меры к скорейшей окончательной высылке этого одиозного националиста».