Ղազախստանի դեսպան Երմեկ Կոշերբաեւին կանչել են ՌԴ ԱԳՆ՝ Աստանայում Ուկրաինայի դեսպան Պետր Վրուբլեւսկու հետ կապված իրավիճակի պատճառով, հայտնել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
Ինչպես հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին», ավելի վաղ սոցիալական ցանցերում հրապարակվել էր տեսանյութ, որում Վրուբլեւսկին ասում է, որ ուկրաինական ռեժիմը փորձում է հնարավորինս շատ ռուսների սպանել։ Ինչպես ավելի ուշ հայտնել է Ղազախստանի ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը, Վրուբլեւսկին հրավիրվել է հանրապետության արտաքին գործերի նախարարություն, նրա հայտարարությունների առնչությամբ բողոք է արտահայտվել։ Սեպտեմբերի 8-ին լրատվամիջոցները հայտնել են, որ դեսպանը իշխանությունների պահանջով Ղազախստանից հեռացել է։
Մոսկվան վրդովված է Ղազախստանում Ուկրաինայի դեսպանի շուրջ իրավիճակի զարգացմամբ, նշել է Զախարովան՝ հայտնելով, որ չնայած Աստանայի հավաստիացումներին, որ Վրուբլեւսկին անդառնալիորեն կլքի Ղազախստանը ամենակարճ ժամկետում եւ «երբեք չի վերադառնա» Աստանա, խոստումները չեն կատարվել.
«Այս կերպարը նորից հայտնվել է Ղազախստանի մայրաքաղաքում, եւ ակնհայտորեն ոչ թե «պարզապես իրերը հավաքելու եւ ընտանիքին տանելու համար»: Նա բացահայտորեն մասնակցում է դիվանագիտական ընդունելություններին որպես դիվանագիտական առաքելության ղեկավար։ Հաշվի առնելով վերոնշյալ հանգամանքները՝ հոկտեմբերի 4-ին ՌԴ ԱԳՆ է կանչվել Ղազախստանի Հանրապետության դեսպան Կոշերբաեւը, որին հայտնել են, որ նման իրավիճակը կտրականապես անընդունելի է»,- ասել է Զախարովան։
Այս առումով, նա նշել է, թե Մոսկվան ակնկալում է, որ ղազախական կողմը, հետեւելով ոչ միայն Ռուսաստանի հետ դաշնակցային հարաբերությունների ոգուն, այլ նաեւ սեփական օրենսդրության տառին՝ Ղազախստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 147-րդ հոդվածը նախատեսում է մինչեւ 7 տարի ազատազրկում ազգամիջյան ատելություն հրահրելու համար, չի կատարի Կիեւի կամքը եւ «միջոցներ կձեռնարկի այս օդիոզ ազգայնականի շուտափույթ վերջնական վտարման համար»։

Kazakh ambassador Yermek Kosherbayev has been summoned to the Russian Foreign Ministry in connection with the situation with the Ukrainian ambassador to Astana, Pyotr Vrublevsky, the Russian Foreign Ministry's spokeswoman Maria Zakharova said.
According to RIA Novosti, a video was previously published on social networks in which Vrublevsky said that the Ukrainian regime was trying to kill as many Russians as possible. The press service of the Kazakh Foreign Ministry later reported that Mr. Vrublevsky was summoned to the Ministry of Foreign Affairs of the republic and protested against his statements. On September 8, the media reported that the ambassador left Kazakhstan at the request of the authorities.
Moscow is indignant at the development of the situation around the scandalously "departed" September 8 to Kiev Ukrainian ambassador to Kazakhstan, Zakharova said, reporting that despite assurances from Astana that Vrublevsky would irrevocably leave Kazakhstan in a very short time and "never return" to Astana, promises have not been fulfilled.
"This character has reappeared in the capital of Kazakhstan, and clearly not to "just pack up and take his family." He does not hide, he attends diplomatic receptions as the head of the diplomatic mission. "In view of the above circumstances, Ambassador of the Republic of Kazakhstan Kosherbayev was summoned to the Ministry of Foreign Affairs of Russia on October 4 and he was told that such a situation is categorically unacceptable," said Zakharova.
In this respect, she said, Moscow expects that the Kazakh side, observing not only the spirit of its allied relations with Russia but also the letter of its own law, "Article 147 of the Criminal Code of the Republic of Kazakhstan provides for up to seven years of imprisonment for inciting ethnic hatred," will not be led by Kiev and "will take measures for the final expulsion of this odious nationalist as soon as possible."