Գերմանացիները չափազանց շատ գազ են օգտագործում՝ այս ձմռանը պոտենցիալ էներգետիկ «արտակարգ իրավիճակից» խուսափելու համար, դժգոհել է գերմանական ազգային ցանցը կարգավորողի ղեկավար Կլաուս Մյուլլերը, հայտնում է AP-ն:
«Գազի սպառումը չափազանց շատ է ավելացել անցյալ շաբաթ»,- ասել է Մյուլլերը:
Քանի որ Ռուսաստանից բնական գազի հոսքերը նվազում են, Գերմանիայի պաշտոնյաները քաղաքացիներին կոչ են արել նվազեցնել գազի սպառումը եւ խնայել էներգիան ցուրտ ամիսներին:
Ազգային ցանցը կարգավորողի տվյալները ցույց են տալիս, որ գազի սպառումը ոչ թե նվազում, այլ ավելանում է։ Նրա խոսքով՝ անցյալ շաբաթ տնային տնտեսությունների եւ փոքր բիզնեսի շրջանում գազի սպառումը գրեթե 10 տոկոսով բարձր է եղել, քան 2018-2021 թվականների միջին ցուցանիշը:
«Հազիվ թե ձմռանը մեզ հաջողվի խուսափել գազային արտակարգ իրավիճակից առանց մասնավոր, կոմերցիոն եւ արդյունաբերական հատվածներում առնվազն 20 տոկոս խնայողությունների»,- ասել է Մյուլլերը: «Իրավիճակը կարող է շատ լրջանալ, եթե գազի սպառումը էապես չկրճատենք»։

Germans are using too much gas to avoid a potential energy "emergency" this winter, the head of Germany's national grid regulator Klaus Mueller complained, AP reported.
"Gas consumption increased by too much last week," Müller said.
As natural gas flows from Russia declined, German officials urged citizens to reduce gas consumption and conserve energy during the colder months.
Data from the national grid regulator show that gas consumption is increasing rather than decreasing. They said gas consumption last week among households and small businesses was nearly 10 percent higher than the 2018-2021 average.
"We will hardly be able to avoid a gas emergency in winter without at least 20% savings in the private, commercial and industrial sectors,” Mueller said. “The situation can become very serious if we do not significantly reduce our gas consumption.”