Ադրբեջանի նախագահը հնչեցրել է արցախահայության տեղահանման եւ ցեղասպանության ծրագիրը։ Այս մասին ասել է Արցախի Հանրապետության (Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն) արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանը՝ NEWS.am-ի թղթակցի խնդրանքով մեկնաբանելով Ալիեւի վերջին հայտարարություններն այն մասին, որ Ադրբեջանում ապրել չցանկացող արցախահայերը «կարող են նոր բնակավայր փնտրել»։
«Հարցն այն է, թե ինչ նպատակ է նա դնում իր առջեւ։ Ադրբեջանի նախագահը հստակ եւ բացահայտ հայտարարեց, որ գլխավոր նպատակը Արցախը կուլ տալն է, եւ նրանք, ովքեր համաձայն չեն, կարող են հեռանալ։ Մենք գիտենք, որ նրանք մի քանի հազար մարդկանց ցուցակներ ունեն, որոնց մտադիր են գնդակահարել, սա մենք հաստատ գիտենք։ Բնականաբար, բնակչության ճնշող մեծամասնությունը՝ 99,9 տոկոսը, կհեռանա Արցախից, եթե, իհարկե, հանկարծ այն հայտնվի Ադրբեջանի կազմում։ Ոչ ոք այստեղ չի մնա։ Այսինքն՝ Ալիեւը հնչեցրել է հայերի տեղահանման եւ ցեղասպանության ծրագիրը։ Այլ բան է, թե ինչպես է նա հասնելու դրան եւ ում հետ է խոսելու այս թեմաներով։ Ես կարծում եմ, որ արցախյան պետականության ապամոնտաժման թեմայով նրա հետ հազիվ թե Արցախից որեւէ մեկը խոսի։ Եվ մենք պետք է հնարավորինս անկեղծ լինենք ինքներս մեզ եւ աշխարհի հետ։ Ահա թե ինչ է սպասվում մեզ։ Մենք շատ ենք ափսոսում, որ համաշխարհային հանրությունը այդպես էլ համր մնաց Ալիեւի այդ մարդատյաց արտահայտությունների հանդեպ»,- նշել է նախարարը։
Պատասխանելով հարցին, թե Ադրբեջանի հանդեպ Եվրոպայի ներողամիտ վերաբերմունքը պայմանավորված է գազի մատակարարումներով, Դավիթ Բաբայանը նշել է. «Այսօր նրանք գազ են գնում եւ դրա համար աչք են փակում արցախցիների իրավունքների խախտման վրա, վաղը նրանք գազախցիկներ են ունենալու»։

Azerbaijani President voiced a program of deportation and genocide of Artsakh Armenians, David Babayan, foreign minister of the Republic of Artsakh (Nagorno-Karabakh Republic), said when asked by NEWS.am to comment on Aliyev's recent statements that Artsakh Armenians who do not want to live in Azerbaijan "may look for a new place of residence."
"The question is what goal he sets for himself. The Azerbaijani president has stated clearly and frankly that the main goal is to absorb Artsakh, and those who do not agree can leave. We know that they have lists of several thousand people that they intend to shoot, we know that for sure. Naturally, the vast majority of the population, 99.9% will leave Artsakh, if, of course, it suddenly ends up in Azerbaijan. No one will stay here. So, Aliyev voiced a program of deportation and genocide of Armenians. How he will achieve this and with whom he will talk on these topics is another matter. I think that hardly anyone from Artsakh will talk to him about the dismantling of the Artsakh statehood. And we have to be very honest with ourselves and with the world. That's what is waiting for us. We very much regret that the world community remains mute to Aliyev's hateful words," the Minister said.
Answering a question about Europe's lenient attitude towards Azerbaijan, David Babayan said: "Today they buy gas and therefore turn a blind eye to the violations of Artsakh people's rights, tomorrow they will have gas chambers."