Թուրքական ռազմածովային ուժերի 103 պաշտոնաթող ծովակալներից 12-ը, որոնք անցյալ տարի հրապարակել էին Մոնտրոյի կոնվենցիայի հայտարարությունը, մեղադրվում են սահմանադրական կարգի նկատմամբ դավադրություն իրականացնելու համար եւ նրանց սպառնում է մինչեւ 12 տարվա ազատազրկում, գրում է BirGün օրաթերթը։
Դատախազը պնդում է, որ 12 ծովակալները փորձել են մոբիլիզացնել ամենաբարձր դիրք զբաղեցնող ռազմական առաջնորդներին եւ ընդդիմադիր խմբերին՝ հայտարարության միջոցով մեղադրելով կառավարությանը բանակը «իսլամացնելու» եւ Մոնտրոյի կոնվենցիան բանավեճի թեմա դարձել համար:
Ծովակալները դեմ էին արհեստական ջրային ճանապարհի նախագիծ Ստամբուլի ջրանցքին, որն ուղղված է Ստամբուլի համար Բոսֆորին այլընտրանք ստեղծելուն: Նրանց կարծիքով՝ Մոնտրոյի կոնվենցիան ապահովում է խաղաղությունը Սեւ ծովում եւ, Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից ի վեր, Թուրքիային թույլ է տալիս չեզոք դիրք զբաղեցնել։
Մնացած 91 նախկին զինվորականները, որոնք ստորագրել են կոնվենցիայի տակ, չեն եղել հանցավոր գործունեությամբ զբաղվել եւ համաձայն չեն եղել 12 ծովակալների հետ, պնդում է դատախազը՝ պահանջելով արդարացնել նրանց։
«Այս քաղաքական գործով արդարություն փնտրելը իմաստ չունի», - իր թվիթերյան էջում գրել է 12 ծովակալներից Ջեմ Գյուրդենիզը:
Էրդողանի հասարակայնության հետ կապերի բաժնի տնօրեն Ֆահրեթթին Ալթունը մեղադրել է ծովակալներին՝ պետական հեղաշրջում նախապատրաստելու համար:

Twelve of the 103 retired Turkish naval admirals who made a statement on the Montreux Convention last year face charges of conspiracy against the constitutional order and up to 12 years in prison, the daily BirGün reports.
The prosecutor in the case alleges that the 12 admirals sought to mobilize senior military leaders and opposition groups when they drafted a statement accusing the government of "Islamizing" the army and opening the Montreux Convention to debate.
The admirals opposed the Istanbul Canal, an artificial waterway project to create an alternative to Istanbul's Bosphorus Strait, championed by Turkish President Recep Tayyip Erdogan, saying it would undermine the 1936 convention establishing Turkish sovereignty over the Bosphorus and Dardanelles straits. According to them, the Montreux Convention ensures peace in the Black Sea and allows Turkey to remain neutral since World War II.
The other 91 signatories had no intention of engaging in criminal activity and did not collude with the 12 admirals, the prosecutor claims, demanding their acquittal.
There is no legitimate reason in the case, one of the 12 retired admirals, Cem Gurdeniz, wrote on Twitter.
Some of the language used in the declaration drew condemnation from government officials, with Fahrettin Altun, the president's communications director, accusing the admirals of preparing a coup d'état.