Եվրամիության արտաքին քաղաքական ծառայության ներկայացուցիչ Փիթեր Ստանոն ասել է, որ Ռուսաստանի Դաշնության եւ Բելառուսի համատեղ խմբավորման տեղակայման կապակցությամբ ԵՄ-ն մտադիր է արձագանքել այդ գործողություններին։
Նրա խոսքով՝ Մոսկվայի եւ Մինսկի զորավարժությունները Ուկրաինայի հակամարտության նոր էսկալացիա կարող են դառնալ։
«Մենք լսեցինք [Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի] հայտարարությունն այն մասին, որ Բելառուսն ու Ռուսաստանը սկսում են զորքերի համատեղ խմբավորում գործարկել։ Եթե դա տեղի ունենա, դա կլինի նոր էսկալացիա եւ անպատասխան չի մնա Եվրամիության կողմից»,- ասել է Ստանոն:
Ստանոն նաեւ հավելել է, որ Ուկրաինայի տարածքից Բելառուսին հնարավոր հարված հասցնելու վերաբերյալ Լուկաշենկոյի հայտարարությունները սուտ են։

Peter Stano, spokesman for the European Union's foreign policy service, said that the EU intended to respond to these actions in connection with the deployment of a joint force by Russia and Belarus.
According to him, the maneuvers between Moscow and Minsk could become a new escalation of the conflict in Ukraine.
The statement by Belarusian President Alexander Lukashenko that Belarus and Russia are starting to activate a joint grouping of troops will be a new escalation and will not go unanswered by the European Union, Stano said.
Another representative of the EU Foreign Affairs Service added that Lukashenko's allegations about a possible strike on Belarus from the territory of Ukraine were false.