Ադրբեջանը Հայաստանին է փոխանցել խաղաղության պայմանագրի ընդլայնված տարրերը։ Այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը։
Նրա խոսքով՝ դրանք լրացնում են ավելի վաղ ներկայացված հինգ հիմնական սկզբունքները, որոնք պետք է Բաքվի եւ Երեւանի միջեւ խաղաղության պայմանագրի եւ հարաբերությունների կարգավորման հիմք դառնան։
«Ադրբեջանական կողմը հայկական կողմին ներկայացրել է ընդլայնված տարրերը։ Հայկական կողմը խնդրել է ժամանակ տրամադրել՝ այդ տարրերին ծանոթանալու համար»,-ասել է Բայրամովը։
Նա հավելել է, որ Ադրբեջանը շահագրգռված է Հայաստանի հետ բանակցություններում առաջընթացի արձանագրմամբ, խաղաղության պայմանագրի կնքմամբ եւ սահմանների սահմանազատմամբ։

Azerbaijan presented expanded elements on the peace treaty to Armenia, the Armenian side took time to get acquainted with them, Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov said.
According to him, cited by the state-run AzTV channel, the expanded elements complement the five basic principles presented earlier, which should become the basis of the peace treaty and normalization of relations between Baku and Yerevan.
The Azerbaijani side presented the expanded elements on the peace treaty to the opposite side. The Armenian side asked for time to get acquainted with them, Bayramov said.
The foreign minister noted that Azerbaijan is interested in progress in talks with Armenia, in particular, on the conclusion of a peace treaty, opening of communications and delimitation of the Azerbaijani-Armenian state border.