Ռուսաստանը մտադիր է Հայաստանին եւ Ադրբեջանին հրավիրել եւս մեկ եռակողմ գագաթաժողով անցկացնելու։ Այս մասին հայտարարել է   ՌԴ նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը, հաղորդում է ՌԻԱ-ն։
Հոկտեմբերի 13-14-ը Պուտինը կայցելի Ղազախստան, որտեղ կմասնակցի Ասիայում փոխգործակցության եւ վստահության միջոցների ամրապնդման համաժողովին, ինչպես նաեւ ԱՊՀ գագաթաժողովին։ Սպասվում է, որ նախագահը մի շարք հանդիպումներ կունենա։ Ուշակովի խոսքով՝ Պուտինը կհանդիպի Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հետ։
«Մենք կառաջարկենք հաջորդ գագաթաժողովն անցկացնել եռակողմ ձեւաչափով՝ Ռուսաստանի, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ղեկավարների մասնակցությամբ, եւ հուսով ենք, որ շատ մոտ ապագայում մենք կկարողանանք պայմանավորվել դրա անցկացման ժամկետների շուրջ»,-ասել է Ուշակովը։
Նա նշել է, որ Ռուսաստանն ակտիվորեն նպաստում է Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորմանը, մինչդեռ Մոսկվան կարծում է, որ «կայուն խաղաղության հասնելու եւ տարածաշրջանում բոլոր խնդիրների լուծման բանալին Ռուսաստանի նախագահի ակտիվ մասնակցությամբ ձեռք բերված եռակողմ պայմանավորվածությունների իրականացումն է»:

The Russian Federation intends to offer Armenia and Azerbaijan to hold another trilateral summit, and there are plans to coordinate the dates in the near future, Russian presidential aide Yuri Ushakov said, RIA Novosti reported.
Putin will visit Kazakhstan on October 13-14 to participate in the Conference on Interaction and Confidence-Building Measures in Asia and in the CIS summit. The president is expected to hold several meetings on the margins. According to Ushakov, Putin will hold talks with Azerbaijani President Ilham Aliyev on the margins.
"We will propose holding another summit in a trilateral format with the participation of the leaders of Russia, Azerbaijan and Armenia, and we hope that in the very near future we will be able to agree on the terms of its holding," Ushakov told reporters.
He noted that Russia actively promotes the normalization of relations between Azerbaijan and Armenia, and Moscow believes that "the key to achieving sustainable peace and solving all problems in the region is the realization of trilateral agreements reached with the active participation of the Russian president."