Ռուսաստանի Դաշնության եւ Հայաստանի Հանրապետության ԱԳ նախարարներ Սերգեյ Լավրովն ու Արարատ Միրզոյանը քննարկել են երկկողմ օրակարգում արդիական հարցերը, այդ թվում՝ երկու երկրների միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակին նվիրված միջոցառումների նախապատրաստման եւ անցկացման հարցը։
ՌԴ ԱԳՆ մամուլի ծառայության փոխանցմամբ՝ Աստանայում երկու նախարարների հանդիպման ժամանակ, որը կայացել է ԱՊՀ երկրների արտգործնախարարների խորհրդի շրջանակում, «տարածաշրջանային խնդիրների շուրջ կարծիքների հանգամանալից փոխանակում է տեղի ունեցել»։ Դիտարկվել են Հարավային Կովկասում իրավիճակի համապարփակ կայունացմանն ուղղված քայլերը։ Ընդգծվել է ջանքերն ակտիվացնելու անհրաժեշտությունը՝ Ռուսաստանի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարների միջեւ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, հունվարի 11-ի եւ 2021 թվականի նոյեմբերի 26-ի պայմանավորվածությունների բոլոր ուղղություններով։

Russian and Armenian Foreign Ministers Sergey Lavrov and Ararat Mirzoyan discussed topical issues of the bilateral agenda, including the preparation and holding of events marking the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two countries.
The press service of the Russian Foreign Ministry reports that during the meeting of the two ministers on the margins of the CIS Ministerial Council in Astana, "there was a detailed exchange of views on regional issues." "They considered steps for comprehensive stabilization of the situation in the South Caucasus. The need to intensify efforts on all tracks of the agreements of the leaders of Russia, Armenia and Azerbaijan of November 9, 2020, January 11 and November 26, 2021 was stressed."