Ավստրիայի ֆինանսների նախարար Մագնուս Բրունները ասել է, որ երկիրը 2-րդ համաշխարհային պատերազմից ի վեր ամենամեծ ճգնաժամի առջեւ է կանգնած, հայտնում է Aussiedlerbote-ը:
Նախարարը ընդգծել է, որ ճգնաժամը դեռեւս հեռու է ավարտվելուց։ Որպես ճգնաժամի գործոններ նա նշել է անվանեց COVID-19 համաճարակը, ռազմական գործողություններն Ուկրաինայում եւ ավելացող գնաճը։ Բրունները ասել է նաեւ, որ Եվրոպայում ռազմական գործողությունների բռնկումը ավստրիացիների մոտ վտանգի զգացում է առաջացնում։
Մեկնաբանելով ընդունված բյուջեն՝ Բրուններն ասել է, որ դրա միջոցով կառավարությունը պատասխանատվություն է ստանձնում երկրի ապագայի համար։
Նա ընդգծել է, որ կառավարությունը 46 միլիարդ եվրո է ծախսել համաճարակի հետեւանքների դեմ պայքարելու համար, եւ ինչեւ 2026 թվականը եւս 36 միլիարդ կծախսի՝  գնաճի դեմ պայքարի համար։ Ընդ որում, Ավստրիայի տարեկան բյուջեն կազմում է 100 միլիարդ եվրո։
Նախարարը ընդգծել է, որ ԵՄ որոշ պետություններու չափազանց մեծ պարտքը խոչընդոտում է գնաճի դեմ պայքարին։
«Եվրոպայի պարտքերը կապում են մեզ բոլորիս, մեզ, ընդհանուր առմամբ, կապում են գնաճի դեմ պայքարում։ Եվ անդամ պետությունները պարտավոր են միջնաժամկետ եւ երկարաժամկետ հեռանկարում կարգի բերել իրենց բյուջեները»,- ասել է Բրունները:

According to him, the current crisis is the worst since World War II. In addition, he stressed that the crisis is far from over.
The minister named COVID-19 pandemic, hostilities in Ukraine and rising inflation as factors of the crisis. He also said that the fighting that has broken out in Europe is leading to a sense of insecurity among Austrians.
Commenting on the adopted budget, Brunner said that through it the government is taking responsibility for the country's future.
He stressed that the government has spent 46 billion euros to fight the consequences of the pandemic. Until 2026 another 36 billion will be spent on fighting inflation. Austria has an annual budget of 100 billion euros.
He noted that excessive debt in some EU countries hinders the fight against inflation. "Europe's debts constrain all of us, constrain us as a whole in the fight against inflation. And member states have an obligation to get their budgets in order in the medium and long term," Brunner said.