Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն Ասիայի փոխգործակցության եւ վստահության միջոցների խորհրդակցության (ԱՓՎՀԽ) գագաթաժողովում ընդգծել է Ասիայի առաջատար դերը բազմաբեւեռ աշխարհում եւ առաջարկել է փոխհաշվարկներում ավելի ակտիվ օգտագործել ազգային արժույթները, տեղեկացրել է Zakon.kz-ի թղթակիցը։
Վլադիմիր Պուտինը նշել է, որ Ասիական տարածաշրջանի երկրները դառնում են համաշխարհային տնտեսական աճի լոկոմոտիվները։
Աշխարհը դառնում է իսկապես բազմաբեւեռ, եւ դրանում բավական նկատելի, եթե ոչ՝ առանցքային դեր է խաղում Ասիան, որտեղ ուժի նոր կենտրոններ են առաջանում եւ ամրապնդվում։
Նա նաեւ ընդգծել է, որ Ասիական տարածաշրջանում արդյունավետ են գործում ինտեգրացիոն այնպիսի միավորումներ, ինչպիսին են ՇՀԿ-ն, Հարավարեւելյան Ասիայի պետությունների ասոցիացիան, Եվրասիական տնտեսական միությունը։ Այս բոլոր գործընթացներին մասնակցում է նաեւ Ռուսաստանը։
Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է, որ Ռուսաստանը կողմ է Ասիայի զարգացմանը եւ բարգավաճմանը, այդ նպատակներով փոխադարձ առեւտրի եւ ներդրումային համագործակցության լայն տարածքի ստեղծմանը՝ ընդլայնելու եւ խորացնելու համար կոոպերացիոն կապերը տնտեսության տարբեր ճյուղերում։

Russian President Vladimir Putin at the CICA summit in Astana emphasized the leading role of Asia in a multipolar world and suggested more active use of national currencies in settlements in the region, reports a correspondent of Zakon.kz.
Vladimir Putin noted that the countries of the Asian region are becoming the locomotives of the global economic growth.
The world is truly becoming multipolar, and a very visible, if not the key role in this is played by Asia, where new centers of power are emerging.
He also noted that such integration associations as the SCO, the Association of Southeast Asian Nations and the Eurasian Economic Union are working well in the Asian region. Russia participates in all these processes.
Vladimir Putin said that Russia stands for the development and prosperity of Asia, creating for this purpose a wide open space for mutually beneficial trade and investment cooperation to expand and deepen cooperation in various sectors of the economy.