Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն Ասիայի փոխգործակցության եւ վստահության միջոցների խորհրդակցության (ԱՓՎՀԽ) գագաթաժողովում ընդգծել է Ասիայի առաջատար դերը բազմաբեւեռ աշխարհում եւ առաջարկել է փոխհաշվարկներում ավելի ակտիվ օգտագործել ազգային արժույթները, տեղեկացրել է Zakon.kz-ի թղթակիցը։
Վլադիմիր Պուտինը նշել է, որ Ասիական տարածաշրջանի երկրները դառնում են համաշխարհային տնտեսական աճի լոկոմոտիվները։
Աշխարհը դառնում է իսկապես բազմաբեւեռ, եւ դրանում բավական նկատելի, եթե ոչ՝ առանցքային դեր է խաղում Ասիան, որտեղ ուժի նոր կենտրոններ են առաջանում եւ ամրապնդվում։
Նա նաեւ ընդգծել է, որ Ասիական տարածաշրջանում արդյունավետ են գործում ինտեգրացիոն այնպիսի միավորումներ, ինչպիսին են ՇՀԿ-ն, Հարավարեւելյան Ասիայի պետությունների ասոցիացիան, Եվրասիական տնտեսական միությունը։ Այս բոլոր գործընթացներին մասնակցում է նաեւ Ռուսաստանը։
Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է, որ Ռուսաստանը կողմ է Ասիայի զարգացմանը եւ բարգավաճմանը, այդ նպատակներով փոխադարձ առեւտրի եւ ներդրումային համագործակցության լայն տարածքի ստեղծմանը՝ ընդլայնելու եւ խորացնելու համար կոոպերացիոն կապերը տնտեսության տարբեր ճյուղերում։

Президент России Владимир Путин на саммите СВМДА в Астане подчеркнул ведущую роль Азии в многополярном мире и предложил активнее использовать в расчетах в регионе национальные валюты, сообщает корреспондент Zakon.kz.
Владимир Путин отметил, что страны Азиатского региона становятся локомотивами мирового экономического роста.
Мир становится по-настоящему многополярным, и весьма заметную, если не ключевую роль в этом играет Азия, где крепнут новые центры силы.
Он также подчеркнул, что в Азиатском регионе с хорошей отдачей действуют такие интеграционные объединения, как ШОС, Ассоциация государств Юго-Восточной Азии, Евразийский экономический союз. Во всех этих процессах участвует и Россия.
Владимир Путин заявил, что Россия выступает за развитие и процветание Азии, создание в этих целях широкого открытого пространства взаимовыгодного торгового и инвестиционного сотрудничества для расширения и углубления кооперационных связей в различных отраслях экономики.