Մոսկվան ուշադրության կենտրոնում է պահում Երեւանի եւ Բաքվի հարաբերությունների կարգավորման հարցը։ Այս մասին Աստանայում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հետ հանդիպմանն ասել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը։
«Բնականաբար, մենք ուշադրության կենտրոնում ենք պահում տարածաշրջանում իրավիճակի կարգավորման հետ կապված հարցերը։ Հուսով եմ, որ մենք կօգտվենք այսօրվա հնարավորությունից եւ կքննարկենք բոլոր հարցերը»,-ասել է Պուտինը։
Նա նշել է, որ Ռուսաստանը շարունակում է մնալ Ադրբեջանի առաջատար առեւտրատնտեսական գործընկերներից մեկը։ «Ապրանքաշրջանառությունն աճում է։ Անցած տարի այն աճել է մոտ 14 տոկոսով։ Այս տարի այն աճել է եւս յոթ տոկոսով։ Մեր տնտեսական օպերատորները 4,5 մլրդ դոլար են ներդրել Ադրբեջանի տնտեսության մեջ»,-ասել է Պուտինը։
Իր հերթին, Ալիեւը վստահեցրել է, որ Բաքուն պատրաստ է «երկարաժամկետ խաղաղության»։ «Մենք հավատարիմ ենք երկարաժամկետ խաղաղությանը եւ կարծում ենք, որ առաջարկել ենք բավական կառուցողական թեզեր, որպեսզի վերջապես խաղաղություն ձեռք բերվի»,-հավելել է նա։

Moscow keeps issues of the settlement between Yerevan and Baku in its sights, Russian President Vladimir Putin said at a meeting with his Azerbaijani counterpart Ilham Aliyev in Astana.
"Naturally, we always keep issues related to the settlement of the situation in the region in our field of vision. I hope we'll use this opportunity to have another talk on all these issues and synchronize our watches."
According to him, Russia remains one of the leading trade and economic partners of Azerbaijan. "The trade turnover is growing: last year it increased by, I think, 14%, this year it increased by more than 7% during the first seven months. Our economic operators have invested $4.5 billion in the Azerbaijani economy.
Co-chairs of the Intergovernmental Commission meet regularly and work is going on on the plan proposed by you, which is designed up to, I think, 2024 inclusive, on a number of promising and interesting projects you suggested," Putin said.
Aliyev, in turn, assured that Baku is set up for "long-term peace." "We are set up for long-term peace and, for our part, we believe that we have proposed quite constructive theses for the peace to be finally achieved," he said.