Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ն հայտարարել է, որ իրանական անօդաչուների ցանկացած հանձնում Ռուսաստանին ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի բանաձեւի «խախտում» է։ ՄԱԿ ԱԽ-ը հավանություն է տվել Իրանի 2015թ. միջուկային համաձայնագրին, տեղեկացրել է Reuters-ը։
«Մենք նկատում ենք Ռուսաստանի զինված ուժերի կողմից Ուկրաինայում իրանական անօդաչուների օգտագործման բազմաթիվ դեպքեր»,- ասել է ԱԳՆ-ի պաշտոնական ներկայացուցիչ Անն-Քլեր Լեժանդրը։ «Իրանական անօդաչուների մատակարարումը Ռուսաստան կխախտեր նաեւ ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի 2 231 բանաձեւը»։
Լեժանդրը նշել է, որ Փարիզը համաձայնեցնում է իր եվրոպացի գործընկերների հետ, թե ինչպես արձագանքի Ռուսաստանին իրանական անօդաչուների պոտենցիալ հանձնմանը։
Նշված բանաձեւի համապատասխան՝ Իրան զենքի մատակարարման էմբարգոն գործել է մինչեւ 2020թ. հոկտեմբեր։ Բայց բանաձեւը նախկինի պես ներառում է սահմանափակումներ հրթիռների եւ դրանց հետ կապված տեխնոլոգիաների համար, որոնք գործելու են մինչեւ 2023թ. եւ վերաբերում են առաջավոր ռազմական համակարգերի արտահանմանն ու գնմանը։
Դիվանագիտական աղբյուրը տեղեկացրել է, որ անօդաչուներն ընկնում են Հրթիռային տեխնոլոգիաների վերահսկման ռեժիմի տակ։ Սա ոչ պաշտոնական քաղաքական համաձայնագիր է պետությունների միջեւ, որն ուղղված է հրթիռների եւ հրթիռային տեխնոլոգիաների տարածման սահմանափակմանը, եւ որոնց վաճառքը կնշանակի խախտել բանաձեւը։

France's foreign ministry said on Thursday that any transfer of Iranian drones to Russia would be a “violation” of the United Nations Security Council resolution that endorsed the 2015 nuclear accord between Iran and world powers, Reuters reported.
"We note a great deal of information that reports the use of Iranian drones by the Russian armed forces in Ukraine, in bombardments that were aimed at civilian targets and which likely constitute war crimes," foreign ministry spokesperson Anne-Claire Legendre said in a daily online briefing. "Such a supply of Iranian drones to Russia would also violate United Nations Security Council Resolution 2231."
Legendre said Paris was coordinating with its European partners on how to respond to the potential transfer of Iranian drones to Russia.
Under that resolution, an arms embargo on Iran was in place until October 2020. Despite U.S. efforts under former president Donald Trump, who took the United States out of the deal in 2018, to extend the arms embargo, the Security Council rejected this, paving the way for Iran to resume arms' exports.
However, the resolution still includes restrictions on missiles and related technologies that last until October 2023 and that encompass the export and purchase of advanced military systems.
A diplomatic source said the drones in question fell under the Missile Technology Control Regime (MTCR), an informal political understanding among states that seeks to limit the proliferation of missiles and missile technology and whose sale would violate the resolution.