ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը մեծ հեռանկարներ է տեսնում Եվրասիայում տրանսպորտային միջանցքների զարգացման մեջ՝ կապված Ռուսաստանի կողմից իրականացվող արտահանման եւ ներմուծման վերակողմնորոշման հետ, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
«Լուրջ հեռանկարներ է բացվում Ռուսաստանի կողմից իրականացվող արտահանման եւ ներմուծման վերակողմնորոշմամբ, ինչը խթանում է տրանսպորտային միջանցքների զարգացումը Մեծ Եվրասիայում»,-ասել է նա ԱՊՀ գագաթաժողովում։
«Ուստի առանցքային խնդիրը ԱՊՀ երկրների տարածքով անցնող անդրեվրասիական լոգիստիկ միջանցքների՝ Արեւելք-Արեւմուտք եւ Հյուսիս-Հարավ, կազմակերպումն է։ Կարծում եմ, որ դա հետաքրքրում է ոչ միայն Ռուսաստանին, այլ մեր բոլոր հարեւաններին, այն մեծացնում է տրանսպորտային հնարավորություններն ու տնտեսական օգուտները»,-ասել է Պուտինը։
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահը գոհ է, որ ընթացիկ գագաթաժողովի ավարտին հաստատման համար «պատրաստվել են մի շարք կարեւոր համատեղ փաստաթղթեր եւ որոշումներ, որոնք ուղղված են տարբեր ոլորտներում ինտեգրացիայի խորացմանը»։ Նրա կարծիքով՝ «դրանք բոլորը համահունչ են ԱՊՀ-ի հետագա զարգացման հայեցակարգի իրականացմանը, ԱՊՀ-ի տնտեսական զարգացման ռազմավարությանը մինչեւ 2023 թվականը:

Russian President Vladimir Putin sees great prospects in the development of transport corridors in Eurasia, TASS reported.
"Serious prospects are opening up with the reorientation of export and import being carried out by Russia, which promotes the development of transport corridors in Greater Eurasia," Putin said at the CIS summit in the Kazakh capital Astana.
"Therefore, the key task is the organization of the East-West and North-South intra-Eurasian logistics corridors passing through the CIS countries. I believe that this is of interest not only to Russia, but to all our neighbors, it increases transportation opportunities and economic benefits," added Putin.
The Russian president is happy that "a number of important joint documents and decisions aimed at deepening integration in various domains have been prepared” for approval at the end of the aforesaid summit. In his opinion, "all of them are consistent with the realization of the concept of further development of the CIS, the economic development strategy of the CIS until 2023.”